Ocalić od zapomnienia...

Super Ludzie!

.

W ramach działań jeleniogórskich instruktorów seniorów i naszej akcji "Ocalić od zapomnienia" Mam dla miłośników historii cudowną informację teraz na szybko.Dzięki ludziom dobrego i szlachetnego serca Pani Annie Szydłowskiej-Robak Dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze oraz Pana Pawła Domagały Naczelnika Oświaty w Jeleniej Górze, mamy: Sztandar Szczepu Harcerskiego im.Czwartaków działającego w ZHP przy Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach,pożniej Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze( po reformie administracyjnej) obecnie Jeleniej Górze.Poniżej uroczyste przekazanie sztandaru oraz kroniki  przez Panią Annę Szydłowską-Robak Dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych  w Jeleniej Górze na ręce dh.hm.Andrzeja Gawłowskiego i dh.Hm.PL Janusza Milewskiego do zbiorów archiwalnych i naukowych  pierwsze szybkie fotki.                    

 

Więcej o szczepie i miom przyjacielu śp. phm. ANDRZEJ MOSKALUK (19.03.1951 - 03.01.1995)
Był drużynowym i Komendantem Szczepu w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych  w Jeleniej Górze do 1988r.. Organizował spływy kajakowe m.in. po Drawie i Czarnej Hańczy i rejsy żeglarskie po jeziorach mazurskich. Współorganizował zimowiska w Poroninie i w Czechosłowacji.Więcej napiszę o   wielu zacnych osobach związanych ze sztandarem i szczepem  jak się ogarnę. Nim ogarnę następne rarytasy-ciekawe co jest w środku(Dziękuję)

2 Fotki powyżej wykonane zostały w pracowni Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych -dziękuję w imieniu seniorów

Opis na już: sztandar o wymiarach 100cmX100cm.Wykonany z płótna czerwonego,obszytego frędzlami dł 7,5cm z trzech boków sztandaru,czwarty obszyty złotą taśmą szer 4cm.Awers to krzyż harcerski o wymiarach 37x37cm ze złotą lilijką w środku wielkości 10cm,krzyż wyszyty srebną nitką ze złotym wieńcem laurowym i dębowym.Wokół krzyża w półokręgu napis: Związek Harcerstwa Polskiego,w dolnej części napis: szczep im.Czwartaków przy Szk.Rzem.Art w Cieplicach.Hufiec Jelenia Góra.Napisy tkane złotą nitką.Rewers:tu srebrny piastowski orzeł o wymiarach 48X48cm ze złotymi pazurami i błękitnym oku.Drzewiec sztandaru zakończony mosiężną lilijką.Na górnej części drzewca gwoździe osób i instytucji fundujących sztandar.Trudne do odczytu być może nieco zniekształcone przez odczytującego:patrząc od góry drzewca: POHZ Wojanów,

Szczepowy phm.T.Kilianowski,Dyr.Zb.Walanowski,ST.Gawlik,W.Zając,PMRCieplice,WSS J.Góra,Teatr Dolnośląski J.G, Dyr.mgr.W.Kuc,Dyr.mgr.T.Zalewski,kier.M.Giemza,ZBOWiD Cieplice,Dyr.Z.Walczak,kier.J.Broniarek,PKS J.Góra,J.Świerad,WOSR J.Góra,ZBOWID  J.Góra,Bank Sp.Cieplice,PZGS Cieplice,mgr.T.Mielko,R.Respondek,CSIZ Cieplice,T.Jędrzejewski,G.Mroczek,ZNP org.Cieplice,Kier.A.Wereżyński, HSK Julia,Kom.Rodzicielski przy Szk.R.Artystycznych. Więcej o sztandarze jak zdobędę informacje.O udziałach w ważnych chwilach harcerzy ze szczepu przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.Gdzie pracowało i pracuje  wielu znakomitych  pedagogów.

Poniżej pierwsze strony kroniki a co w środku napiszemy!

 

hm.Jan Płonka ze sztandarem Szczepu im.Czwartaków na uroczystości 1 majowej na stadionie w Cieplicach 1977r.(Fotka Jana)

Kto szuka ten znajdzie!

Po długich poszukiwaniach udało się.Dzięki Komendantowi Karkonoskiego Hufca ZHP hm.Robertowi...
08. 07. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary razem

Małymi krokami do przodu.Zebraliśmy trochę materiałów o naszych sztandarach uzupełniając...
27. 02. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Super Ludzie!

W ramach działań jeleniogórskich instruktorów seniorów i naszej akcji "Ocalić...
08. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

SZTANDAR XLlXSzczep Drużyn

Dotarliśmy( hm.PL Jerzy Gruszka i hm.Andrzej Gawłowski) do kolejnego sztandaru...
20. 09. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Sztandary drużyn -szukamy i opiszemy

Ocalić od zapomnienia.Czas płynie ludzie odchodzą - oni tworzyli historię...
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary Hufca ZHP Jelenia Góra

Na przestrzeni swojego działania Hufiec Jelenia Góra może szczycić się...
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandar Gminnego Związku Drużyn Mysłakowice

  Związek Harcerstwa Polskiego Gminny Związek Drużyn Mysłakowice. Sztandar wręczono w...
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandar Jeleniogórskiej Chorągwi ZHP im.Osadników Wojskowych

  Sztandar ZHP  CHORĄGIEW JELENIOGÓRSKA im. OSADNIKÓW WOJSKOWYCH    KOMENDANT JELENIOGRSKIEJ CHORĄGWI hm....
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Poszukiwań sztandarów cd.Sztandar CSIZ Cieplice

Poniżej kilka fotek i informacji o sztandarze Centralnej Szkoły Instruktorów...
01. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary na uroczystościach

Na początek kilka fotek sztandarów i proporców harcerskich.Po opracowaniu zamieścimy...
17. 05. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.