Ocalić od zapomnienia...

Sztandary Hufca ZHP Jelenia Góra

.

Na przestrzeni swojego działania Hufiec Jelenia Góra może szczycić się posiadaniem kilku sztandarów.Chociaż ich los i miejsce przechowywania nie są do końca znane.W najbliższym czasie ukaże się opracowanie zespołu instruktorów seniorów opisujące na podstawie dokumentów,rozkazów,przekazów prasowych i innych : historię sztandarów.Dołącz do nas napisz swoją historię ze sztandarem

 

( Z książek hm.Adama Solarza)

 

Na teraz sztandar hufca z 1965r najpierw bez imienia następnie  ten sam sztandar już z imieniem ( maj 1983)  im.Bohaterskich Lotników Polskich  i ostatni po reformie i zmianie nazwy (2018) maj Karkonoski Hufiec ZHP

Sztandar Hufca Jelenia Góra z okresu 1965+ nadanie imienia w w 1983roku  do chwili powstania jak niżej.

Sztandar ZHP  Hufca Jelenia Góra

Hufiec otrzymał sztandar 1.05.1965r. Wówczas na sztandarze znajdowała się nazwa Hufca bez imienia. w latach 1981-1983 trwała kampania bohater a jej zwieńczeniem było nadanie hufcowi imienia: Bohaterskich Lotników Polskich na uroczystym apelu na placu ratuszowym w Jeleniej Górze w dniu 21.05.1983.I tak było do 28.12.2006r kiedy to Hufiec Jelenia Góra rozkazem Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej nr L1/2007 zmienił nazwę na Karkonoski Hufiec ZHP i rozpoczął działania by pozyskać nowy sztandar i po kilku latach hufiec otrzymał nowy sztandar bez imienia(2018r)

Informacje techniczne

Wymiary płachty sztandaru

w centymetrach (materiał+frędzle) 110+5,5 na 110+5,5cm

 Drzewce wysokości 255 cm zwieńczone mosiężną lilijką. Dwudzielny (składa się z dwu części)  zakończony  obecnie nasadą w formie lilijki przykręconej na stałe do drzewca( wcześniej orzeł piastowski srebrny( los chwilowo nieznany) był odrębną częścią  nakręcaną na gwint

Treści na sztandarze - strona 1; Sztandar o wymiarach 110 x 110 cm został uszyty z materiału w kolorze czerwonym. Strona prawa: pośrodku srebrny krzyż harcerski o wymiarach 41x41 cm ze złotą lilijką, kręgiem, liśćmi lauru i dębu. Opleciony z trzech stron napisem ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO o wymiarach srebrnych liter 6,5cm Dolna część sztandaru to dwa wiersze o treści: HUFIEC JELENIA GÓRA im. BOHATRSKICH LOTNIKÓW POLSKICH. Całość materiału opleciona srebrnymi frędzlami o długości 5,5cm. Wszystkie elementy sztandaru wykonano haftem ręcznym płaskim w nici złotej i srebrnej, napisy w kolorze srebrnym. Drzewce wysokości 240 cm zwieńczone srebrną 25cm lilijką.

Treści na sztandarze - strona 2 .Na środku materiału  srebrno-złoty  haftowany piastowski orzeł o wymiarach 51,5x50cm

. SZTANDAR przechowywany jest w KARKONOSKIM hufcu ZHP w Jeleniej Górze

Aktualnie sztandar wymaga renowacji i znajduje się w niej u instruktorów seniorów –trzeba obszyć frędzle, odgrzybić uszyć pokrowiec do przechowywania, odnaleźć właściwe zwieńczenie

Sztandar Karkonoskiego Hufca ZHP w Jeleniej Górze.Opis -metryczka zostanie uzupełniona

Kto szuka ten znajdzie!

Po długich poszukiwaniach udało się.Dzięki Komendantowi Karkonoskiego Hufca ZHP hm.Robertowi...
08. 07. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary razem

Małymi krokami do przodu.Zebraliśmy trochę materiałów o naszych sztandarach uzupełniając...
27. 02. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Super Ludzie!

W ramach działań jeleniogórskich instruktorów seniorów i naszej akcji "Ocalić...
08. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

SZTANDAR XLlXSzczep Drużyn

Dotarliśmy( hm.PL Jerzy Gruszka i hm.Andrzej Gawłowski) do kolejnego sztandaru...
20. 09. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Sztandary drużyn -szukamy i opiszemy

Ocalić od zapomnienia.Czas płynie ludzie odchodzą - oni tworzyli historię...
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary Hufca ZHP Jelenia Góra

Na przestrzeni swojego działania Hufiec Jelenia Góra może szczycić się...
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandar Gminnego Związku Drużyn Mysłakowice

  Związek Harcerstwa Polskiego Gminny Związek Drużyn Mysłakowice. Sztandar wręczono w...
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandar Jeleniogórskiej Chorągwi ZHP im.Osadników Wojskowych

  Sztandar ZHP  CHORĄGIEW JELENIOGÓRSKA im. OSADNIKÓW WOJSKOWYCH    KOMENDANT JELENIOGRSKIEJ CHORĄGWI hm....
04. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Poszukiwań sztandarów cd.Sztandar CSIZ Cieplice

Poniżej kilka fotek i informacji o sztandarze Centralnej Szkoły Instruktorów...
01. 08. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary na uroczystościach

Na początek kilka fotek sztandarów i proporców harcerskich.Po opracowaniu zamieścimy...
17. 05. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.