Ocalić od zapomnienia...

Dyskusja przedzjazdowa -co Ty na to!

.

Odezwał się do nas dh.hm.Józef Pawłowski i zabrał głos w dyskusji przedzjazdowej.Poczytajcie!Zapraszam do dyskusji!

Ateistyczny związek harcerski

Tak się składa, że jestem harcerzem – jest się nim do końca życia. A że posiadam najwyższy stopień starszoharcerski – Harcerz Rzeczypospolitej, i instruktorski – Harcmistrz, co prawda zdobyte za ludowej Polski, przyznaję sobie prawo zabierania głosu na tematy dotyczące Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP).

Oto słyszę, że Rada Naczelna ZHP dyskutuje nad tezami na kolejny Zjazd. Wśród zagadnień jest i wychowanie duchowe, a w nim pytanie: czy kandydat na harcerza musi uznawać istnienie bytu nadprzyrodzonego jako źródła norm moralnych? Inaczej: czy ateista może zostać harcerzem?

Jeden z ważnych druhów – harcmistrz, napisał na fejsie post, w którym alarmuje, że… przyjmuje się nawet możliwy wariant, w którym członkiem ZHP będzie mogła być wyłącznie osoba, która wyznaje jakąś religię.

Co prawda temat to nie nowy – pojawił się w 1989 r., kiedy to niektórzy druhowie postanowili zerwać z bagażem PRL-u – wystąpili z ZHP i założyli Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR), który uważa, że… u podstaw harcerstwa leży wiara w Boga i wynikające z niej konsekwencje, a instruktorka i instruktor ZHR jest – szanującym cudze postawy religijne – praktykującym chrześcijaninem, tj. należy do Kościoła katolickiego (wszystkich obrządków), Kościoła prawosławnego lub jednego z Kościołów reformowanych (protestanckich); wyznaje wiarę w Trójjedynego, osobowego Boga i wiarę w Jezusa Chrystusa, który jest Synem Bożym i Zbawicielem wszystkich ludzi. Tak brzmi jedna z uchwał ZHR na ten temat, zaś składane przez druhny i druhów przyrzeczenie: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Natomiast w statucie ZHP stoi, że… jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. A w jednym ze stanowisk Naczelnego Sądu Harcerskiego Związku przyjętych w 2013 r. czytamy, że… w oparciu o postanowienia wskazanych przepisów Statutu ZHP, jak również kierując się tradycją Związku i doświadczeniem instruktorskim (…), członkiem ZHP mogą być osoby niewierzące w Boga, deklarujące się jako ateiści i agnostycy oraz niewiążące wyznawanego przez siebie systemu wartości z wartościami chrześcijańskimi. Cdn.

Ateistyczny związek harcerski Cd.

 Niegdysiejsza naczelniczka ZHP (vide poprzedni wpis) podpisała w marcu 2015 r. z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, porozumienie dotyczące opieki duszpasterskiej sprawowanej nad harcerzami przez katolickich klechów – ustalono, że powoływany będzie Naczelny Kapelan ZHP, Rada Duszpasterska, kręgi kleryckie oraz kapelani w hufcach i chorągwiach – mianuje się ich dekretami biskupów.

Kolejnym etapem, chyba dalszej, klerykalizacji ZHP był XL Zjazd ZHP w 2017 r. – podjął uchwałę… w sprawie roli religii i rozwoju duchowego w Harcerskim Systemie Wychowawczym. Zobligowała ona Radę Naczelną do przeprowadzenia na ten temat dyskusji. Motywowano ją tym, iż… obecnie w Związku Harcerstwa Polskiego brakuje jednoznacznego stanowiska dot. rozumienia duchowości i jej rozwoju, roli wiary i religii w Harcerskim Systemie Wychowawczym ZHP (…). Owocuje to brakiem wyrazistości ideowej ZHP i przekłada się na mniejszą skuteczność wszechstronnego wychowywania członków ZHP. Sprawia również, że ZHP jest mniej atrakcyjny jako partner rodziców w wychowywaniu dzieci i młodzieży.

Czytaj: więcej bozi w drużynach. A efektem tego ma być modyfikacja statutu ZHP oraz zmiany w innych dokumentach harcerskich. Jednak wspomniany wcześniej Harcmistrz zgłosił w biuletynie „Czuwaj” postulat, aby… dopuścić do jakiejś alternatywnej wersji przyrzeczenia harcerskiego dla niewierzących. Chodzi o to aby ateiści, którzy chcą wstąpić do harcerstwa, mogli w przyrzeczeniu „służbę Bogu” opuszczać, a pozostawić jedynie „służbę Polsce”, bowiem – jak pisze… w Polsce w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców w szkołach średnich na religię uczęszcza 44 procent uczniów. (…) Można się spodziewać, że trend ten będzie się pogłębiał i coraz więcej młodych ludzi nie będzie zainteresowanych rozwojem religijnym ani składaniem zobowiązania pełnienia służby Bogu. (…) Przestaje być potrzebne manifestowanie swojej przynależności religijnej, wyznawana religia jest daną wrażliwą, na której ujawnianie coraz większy odsetek społeczeństwa nie ma ochoty.

Klerykalizacja ZHP to fakt. Faktem też jest próba dalszej klerykalizacji Związku, więc postuluję by wzorem ślubowań parlamentarnych ustalić, że służba Bogu to indywidualna sprawa każdego członka organizacji i może on dobrowolnie, w zgodzie ze swoim sumieniem, do takiej służby się odwołać.

Wiem, wiem, że to mało realne, bowiem na tego typu postulat zaprezentowany przez wspomnianego tu Harcmistrza podła już odpowiedź podpisane przez pięciu harcmistrzów, w tym trzech księży-harcerzy, w której znajdujemy i taki oto passus: – Uznajemy, że w ZHP są osoby, które myślą inaczej, że obecni są niewierzący. Chcielibyśmy, żeby w momencie wejścia na ścieżkę harcerską weszli także na drogę poszukiwania Boga. (…) Kompromis w tej kwestii nie jest możliwy, bo chodzi o określenie fundamentalnych wartości. Być może czas na jasne określenie tego fundamentu.

I co nam pozostaje? Co pozostaje światłym druhnom i druhom? Chyba tylko stworzenie ateistycznego ZHP.

 

Nasze zbiory się powiększają!

Kolejny fajny dzień!.Do zbiorów Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP przybyły...
29. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska poczta cd

Dzisiaj kolejny owocny dzień i kolejne pięć tablic na wystawę.Fotki...
23. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.Pl Jan Kiełbowski nadaje!

Pracowity kolejny dzień.Tak jak wspominałem do zbiorów Komisji historycznej trafiły...
22. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kronika obozowa

Tak jak obiecałem rozpoczynam kolejną prezentację dokumentu na  przygotowywaną naszą...
19. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kto szuka ten znajdzie!

Wielka radość w moim sercu! Dzisiaj dh.hm.PL Jan Kiełbowski -były...
19. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Ostatnie pożegnanie dh.hm.Ewy Miłuch Szewczyk

Znamy już datę ostatniego pożegnania dh.hm.Ewy Miłuch Szewczyk.                         W...
09. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Chwila wspomnień i zadumy!

 Smutny dzień -po informacji o śmierci hm. Ewy Miłuch-Szewczyk skłania...
07. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.Ewa Miłuch Szewczyk odeszła na wieczną wartę!

Z głębokim smutkiem otrzymałem dzisiaj przykrą wiadomość.Wczoraj o godz.20 odeszła...
07. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne historyczne materiały

Tak jak obiecałem na mojej stronie będę publikował kolejne ciekawe...
03. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Fajny dzień z hm.Pl Janem Kiełbowskim

Dzisiaj odwiedziłem instruktora ZHP dh.hm.Pl Jana Kiełbowskiego od którego rozpoczęla...
28. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Sporo fotek ze zbioru hm.Pl Jerzego Gruszki

 W ubiegłym tygodniu z Teresą Gruszką żoną śp.Jerzego Gruszki odwiedziliśmy...
24. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Komisja Historyczna -kontakt

W związku z licznymi zapytaniami od czytelników o kontakt z...
14. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta tuż,tuż - kolejne prezenty!

Jako że święta tuż tuż a ja byłem grzeczny to...
05. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Pierwsza wystawa prawie gotowa

   
03. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Danusia Szczęsna nadaje!

Dzisiaj dotarła do mnie bardzo fajna przesyłka z Wrocławia.W paczce...
28. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Chwilka wspomnień !

Siedzę sobie przy komputerze i mam czas chwilkę powspominać wyznaczając...
25. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Danuta Sitek i dh.Sławomir Augustyniak zapraszają cd.

                   ...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna tablica prawie gotowa

Kolejne popołudnie i jest kolejna  tablica na wystawę prawie gotowaJeszcze...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Józefie dziękuję!

Nie minęła doba a już nasze zbiory po publikacji plakietek...
16. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny krok do wystawy z okazji 80 lecia ZHP na Dolnym Śląsku

Dzisiejsza środa minęła Nam: dh.Janinie Kamińskiej i dh.Andrzejowi Gawłowskiemu bardzo...
15. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcmistrz Polski Ludowej - historia

W związku z zapytaniami przypomnę za encyklopedią historię stopnia hm.Pl.Na...
06. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Ciekawa historia z Cieplic zebrana w jednym miejscu

  Dzisiaj moje zbiory zasilił mój przyjaciel Imiesław Kudraszew. W imieniu...
02. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Artefakty do naszego muzeum

 Tak jak pisałem wcześniej kolejna prezentacja pozyskanych artefaktów do naszych...
26. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Relacja dh.Turakiewicza

Poniżej dalszy ciąg relacji fotograficznej ze spotkania seniorów w Karkonoskim...
26. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Seniorzy w Karkonoskim Hufcu

 25 lutego 2023r w siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP odbyło się...
25. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.