Ocalić od zapomnienia...

Dyskusja przedzjazdowa -co Ty na to!

.

Odezwał się do nas dh.hm.Józef Pawłowski i zabrał głos w dyskusji przedzjazdowej.Poczytajcie!Zapraszam do dyskusji!

Ateistyczny związek harcerski

Tak się składa, że jestem harcerzem – jest się nim do końca życia. A że posiadam najwyższy stopień starszoharcerski – Harcerz Rzeczypospolitej, i instruktorski – Harcmistrz, co prawda zdobyte za ludowej Polski, przyznaję sobie prawo zabierania głosu na tematy dotyczące Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP).

Oto słyszę, że Rada Naczelna ZHP dyskutuje nad tezami na kolejny Zjazd. Wśród zagadnień jest i wychowanie duchowe, a w nim pytanie: czy kandydat na harcerza musi uznawać istnienie bytu nadprzyrodzonego jako źródła norm moralnych? Inaczej: czy ateista może zostać harcerzem?

Jeden z ważnych druhów – harcmistrz, napisał na fejsie post, w którym alarmuje, że… przyjmuje się nawet możliwy wariant, w którym członkiem ZHP będzie mogła być wyłącznie osoba, która wyznaje jakąś religię.

Co prawda temat to nie nowy – pojawił się w 1989 r., kiedy to niektórzy druhowie postanowili zerwać z bagażem PRL-u – wystąpili z ZHP i założyli Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR), który uważa, że… u podstaw harcerstwa leży wiara w Boga i wynikające z niej konsekwencje, a instruktorka i instruktor ZHR jest – szanującym cudze postawy religijne – praktykującym chrześcijaninem, tj. należy do Kościoła katolickiego (wszystkich obrządków), Kościoła prawosławnego lub jednego z Kościołów reformowanych (protestanckich); wyznaje wiarę w Trójjedynego, osobowego Boga i wiarę w Jezusa Chrystusa, który jest Synem Bożym i Zbawicielem wszystkich ludzi. Tak brzmi jedna z uchwał ZHR na ten temat, zaś składane przez druhny i druhów przyrzeczenie: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Natomiast w statucie ZHP stoi, że… jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. A w jednym ze stanowisk Naczelnego Sądu Harcerskiego Związku przyjętych w 2013 r. czytamy, że… w oparciu o postanowienia wskazanych przepisów Statutu ZHP, jak również kierując się tradycją Związku i doświadczeniem instruktorskim (…), członkiem ZHP mogą być osoby niewierzące w Boga, deklarujące się jako ateiści i agnostycy oraz niewiążące wyznawanego przez siebie systemu wartości z wartościami chrześcijańskimi. Cdn.

Ateistyczny związek harcerski Cd.

 Niegdysiejsza naczelniczka ZHP (vide poprzedni wpis) podpisała w marcu 2015 r. z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, porozumienie dotyczące opieki duszpasterskiej sprawowanej nad harcerzami przez katolickich klechów – ustalono, że powoływany będzie Naczelny Kapelan ZHP, Rada Duszpasterska, kręgi kleryckie oraz kapelani w hufcach i chorągwiach – mianuje się ich dekretami biskupów.

Kolejnym etapem, chyba dalszej, klerykalizacji ZHP był XL Zjazd ZHP w 2017 r. – podjął uchwałę… w sprawie roli religii i rozwoju duchowego w Harcerskim Systemie Wychowawczym. Zobligowała ona Radę Naczelną do przeprowadzenia na ten temat dyskusji. Motywowano ją tym, iż… obecnie w Związku Harcerstwa Polskiego brakuje jednoznacznego stanowiska dot. rozumienia duchowości i jej rozwoju, roli wiary i religii w Harcerskim Systemie Wychowawczym ZHP (…). Owocuje to brakiem wyrazistości ideowej ZHP i przekłada się na mniejszą skuteczność wszechstronnego wychowywania członków ZHP. Sprawia również, że ZHP jest mniej atrakcyjny jako partner rodziców w wychowywaniu dzieci i młodzieży.

Czytaj: więcej bozi w drużynach. A efektem tego ma być modyfikacja statutu ZHP oraz zmiany w innych dokumentach harcerskich. Jednak wspomniany wcześniej Harcmistrz zgłosił w biuletynie „Czuwaj” postulat, aby… dopuścić do jakiejś alternatywnej wersji przyrzeczenia harcerskiego dla niewierzących. Chodzi o to aby ateiści, którzy chcą wstąpić do harcerstwa, mogli w przyrzeczeniu „służbę Bogu” opuszczać, a pozostawić jedynie „służbę Polsce”, bowiem – jak pisze… w Polsce w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców w szkołach średnich na religię uczęszcza 44 procent uczniów. (…) Można się spodziewać, że trend ten będzie się pogłębiał i coraz więcej młodych ludzi nie będzie zainteresowanych rozwojem religijnym ani składaniem zobowiązania pełnienia służby Bogu. (…) Przestaje być potrzebne manifestowanie swojej przynależności religijnej, wyznawana religia jest daną wrażliwą, na której ujawnianie coraz większy odsetek społeczeństwa nie ma ochoty.

Klerykalizacja ZHP to fakt. Faktem też jest próba dalszej klerykalizacji Związku, więc postuluję by wzorem ślubowań parlamentarnych ustalić, że służba Bogu to indywidualna sprawa każdego członka organizacji i może on dobrowolnie, w zgodzie ze swoim sumieniem, do takiej służby się odwołać.

Wiem, wiem, że to mało realne, bowiem na tego typu postulat zaprezentowany przez wspomnianego tu Harcmistrza podła już odpowiedź podpisane przez pięciu harcmistrzów, w tym trzech księży-harcerzy, w której znajdujemy i taki oto passus: – Uznajemy, że w ZHP są osoby, które myślą inaczej, że obecni są niewierzący. Chcielibyśmy, żeby w momencie wejścia na ścieżkę harcerską weszli także na drogę poszukiwania Boga. (…) Kompromis w tej kwestii nie jest możliwy, bo chodzi o określenie fundamentalnych wartości. Być może czas na jasne określenie tego fundamentu.

I co nam pozostaje? Co pozostaje światłym druhnom i druhom? Chyba tylko stworzenie ateistycznego ZHP.

 

Zaproszenie

                               To ja czytaj uważnie!                                                                                                                                Jelenia Góra, 16 maj 2022...
17. 05. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny dzień w archiwum!

Kolejna środa i kolejne uporządkowane artefakty oferowane przez naszych przyjaciół:dh.Tomasza...
11. 05. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Józefie- przyjacielu dziękuję!

6-go maja odwiedziłem mojego przyjaciela dh.hm.Pl Józefa Pawłowskiego i jego...
06. 05. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny dzień w archiwum!

Kolejny pracowity dzień Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP.Dalsze artefakty zostały...
04. 05. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Sławku dziękuję!

Nasze zbiory harcerskiej poczty powiększyły się o kolejne ciekawe kartki...
27. 04. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta,śwęta i po świętach!

Kolejna pracowita środa Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP.Nasze zbiory wzbogaciły...
20. 04. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne spotkanie po latach!

  Bardzo się cieszę że coraz większe grona ludzi trafia na...
10. 04. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Książki i czasopisma w naszych zbiorach

 30 marca 2022r zakończyliśmy z dh.Janiną Kamińską spis książek,czasopism i...
30. 03. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna niespodzianka!

Niedawno o czym wspominałem zadzwoniła do mnie tajemnicza Pani z...
23. 03. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kartki do kolekcji!

Kolejny fajny dzień.Dzisiaj w Karkonoskim hufcu spotkanie pokoleń przy pracach...
13. 03. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny dzień w archiwum!

Jak w każdą środę pracowaliśmy nad zebraną dokumentacją.Dh.Janina Kamińska bardzo...
09. 03. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Spotkanie instruktorów seniorów!

19lutego 2022r w siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP z inicjatywy dh.Danuty...
19. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Komisja historyczna w akcji!

Kolejna środa i żmudna praca w naszym harcerskim archiwum.Dh.Janina Kamińska...
16. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Sławek w akcji

W odpowiedzi na moją prezentację Sławek Augustyniak podesłał mi kolejne...
10. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kilka kart z harcerskiej poczty!

Postanowiłem podzielić się kilkoma stronami kart i kopert z moich...
07. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Albumy z plakietkami i....

Dzięki uprzejmości wielu jeleniogórskich  harcerzy i instruktorów udało mi się...
06. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Zapraszamy na spotkanie

W związku ze zbliżającym się Dniem myśli braterskiej zapraszamy j/n:                                                                 ...
02. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Wigilia Karkonoskiego Hufca ZHP

18 grudnia 2021r miałem zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu wigilijnym Karkonoskiego...
18. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Komisja Historyczna śle życzenia

  Dotarły do nas również życzenia z Warszawy za które serdecznie...
16. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne dary do muzeum!

Kolejny dobry dzień dla Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP.Do naszych...
15. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Nowe artefakty od dh.Płonki

Zbiory Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP powiększyły się o kilkadziesiąt...
11. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Upływa szybko życie!

Do archiwum Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP wpłynęly kolejne fotki...
26. 11. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny podarunek!

W dniu dzisiejszym na strzelnicy JTS Strzelec spotkałem moich znajomych...
21. 11. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Warto o nich pamiętać i znać ich historię!

               Komisja Historyczna Karkonoskiewgo Hufca ZHP przygotowała do szerokiej publikacji...
10. 11. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Spotkanie po 40 latach

W uroczej Czekoladziarni w Jeleniej Górze odbyło się ciekawe spotkanie...
04. 11. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.