Ocalić od zapomnienia...

Akcja Hotel w opowieści SŁAWKA!

.

O harcerskiej Akcji Hotel pisało wielu.Historia ocenia nie My.Dzisiaj kilka słów o tej akcji podesłał nam Sławek Augustyniak jej czynny uczestnik.Jeśli Ty czytelniku tam byłeś napisz i podziel się swoją wiedzą.Dużo tekstów o tej akcji jest na naszej stronie.Wystarczy wpisać dwa słowa " Akcja Hotel "w rubryce szukaj i będą teksty dh.Biry,Solarza -zapraszam teraz do wspomnień Sławka!

 

Wspomnienie akcji hotel Sławomir Augustyniak.

„Urok ma morze o Zachodzie dnia

Górskich miast druhno, druhu sporo znasz,

 po kraju rozsiane, mniej lub bardziej znane jak Szklarska Poręba.

Jeśli nie wiesz gdzie na wakacje udać się

zamiast czas, marnować, bawić się.

Pracować do nas przyjedź.

Hotel tu powstanie ambitne zadanie w samym środku gór.

 Chcesz być bohaterem, chwyć kielnię, za cegłę, niech wzwyż sięga mur,

A kiedy po latach syn zapyta Tato, Kto zbudował go? 

Odpowiedz wzruszony - to jest dar harcerskich rąk. …”

                                                                                                     

Na fotce harcerski krzyż przywieziony do Szklarskiej Poręby ze Srebrnej Góry przez Komendanta Chorągwi Andrzeja Machaya na inaugurację roku harcerskiego 1974 a potem na pokazową akcję letnią na wz.Kościuszki w Jeleniej Górze.Na tle krzyża: Dh.Waldemar Wiśniewski z żoną Ludą i synem,dh,Danuta Sitek i dh...Andrzej Bira

                                                         

Na fotce znamiici goście odwiedzający stanicę "Akcji Hotel"- dh.hm.Jerzy Wojciechowski Naczelnik ZHP, minister oświaty Kuberski,szef oświaty Marian Machoy,komendant Hufca Jelenia Góra Adam Solarz,Andrzej Bira z-ca Komendanta Hufca i inni

 

To fragmenty piosenki o Akcji Hotel.  Wiele piosenek harcerskich nawet dziś, po ponad 40 latach śpiewamy bez problemów, ponieważ były one częścią naszego obozowego życia. Piosenka o Akcji Hotel towarzyszyła nielicznej, mniej niż 200 osobowej grupie harcerzy hufca ZHP w Jeleniej Górze w latach 1974- 76. Dzięki starym śpiewnikom a może też dobrej pamięci uczestników uchował się Tekst który dziś cytuję.

W Akcji Hotel członkowie drużyn harcerskich HSPS uczestniczyli w budowie hotelu, który dziś nosi nazwę Sudety. Trzytygodniowemu obozowi w Szklarskiej Porębie towarzyszył 14 dniowy obóz wędrowny, który był nagrodą za udział w akcji. Ten łącznie 5 -tygodniowy udział w obozach był w tamtym czasie jedyną szansą przeżycia harcerskiej wspaniałej przygody pod namiotami z harcerską obrzędowością, tradycjami i piosenką na obozowych ogniskach. 7 sierpnia 1974 roku rozpoczęła się moja trzyletnia przygoda z akcją hotel. Bez większego doświadczenia obozowego wystartowałem od zera do pełnienia funkcji zastępcy komendanta - oboźnego. W mojej pracy obozowej wykorzystałem nabyte umiejętności w czasie rajdów  Chorągwi Dolnośląskiej, biwaków oraz szkoleń na zimowiskach Hufca Jelenia Góra.

      W każdej sytuacji mogłem liczyć na pomoc i wsparcie mojej ekipy z 47 szczepu HSPS przy Zespole Szkół łączności, którzy byli też przez 3 lata uczestnikami obozu. Poza  organizacją życia obozowego, przypomniałem sobie nasze wyprawy na karkonoskie szlaki wspólne ogniska, na których często  gościem był hm Cezary  Wiklik(Czarek I Srogi) z gitarą i sentymentalnymi piosenkami.

      Ze wzruszeniem wspominam nasze  nocne marsze z pochodniami ulicami Szklarskiej Poręby w dniu 1-go sierpnia dla uczczenia kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego i hołdu bohaterskim Szarym Szeregom.

    Apel poległych przygotowywany w formie poetyckiej, odbywał się  pod pomnikiem poległych żołnierzy i zawsze był wzruszającym momentem naszego obozowego życia.

 Moje wspomnienia dotyczące prac budowlanych nie są związane tylko z kilofem i taczką pełną piachu, ponieważ " czasem na  budowie" królował zamiast kombinezonu roboczego- strój plażowy, ale z obowiązującym na głowie białym  kaskiem. W ten sposób mogliśmy połączyć pożyteczne z przyjemnym, chociaż nie zawsze z „błogosławieństwem” osoby odpowiedzialnej za bhp na budowie.     

                                                         

                  Basia Sitek LO Kowary w "Akcji" z taczką w białym kasku. Basia Sitek i Jola Sułkowska przed namiotem.Po prawej Sławek z Tatianą Marczak

 Obozowe zastępy wykorzystywały czas po pracy na" zwiady i biegi na orientację" po Szklarskiej Porębie. Zagrożone  były cukiernie, kawiarnie i nie tylko. Ta aktywna działalność naszych zastępów powodowała, że ja jako oboźny również dzieliłem taki sam los jak inspektor bhp naszej budowy. Podobnie jak wspomniany inspektor jestem dumny z tego, że w ciągu 3 turnusów, na których pełniłem funkcję oboźnego obyło się bez wypadków a odciski, siniaki, ból głowy i zbyt mocna opalenizna to były dla moich komendantów drobiazgiem i nie stanowiły problemu, mieli dużo zrozumienia dla poczynań obozowiczów a klimat i urok Szklarskiej Poręby pomagały temu.

Poza tymi wspomnieniami związanymi z „ciężką” pracą było też dużo radości i wesołych sytuacji. W 1975 roku przez 2 tygodnie gościliśmy grupę FDJ z NRD, którzy poznawali uroki Karkonoszy. Ale byli związani aktywnym udziałem w życiu obozowym. Po obfitym śniadaniu, apel obozowy, w czasie którego zastępowi, meldowali gotowość do realizacji zadań a szefowa grupy FDJ bez słowa składała meldunek salutem  do głowy. Wyrozumiałość tego faktu przeze mnie a głównie komendanta obozu była bezgraniczna, bo my też nie potrafiliśmy mówić po niemiecku. W czasie wspólnych dyskotek w stołówce obozowej nieznajomość języka nie grała roli. Wszystko grało. Dziś po latach chciałbym podziękować moim komendantom obozów Akcji Hotel za obdarzenie mnie tak dużym zaufaniem, za okazaną pomoc oraz dobre rady.

 Dziękuję druhowi hm Andrzejowi Birze, hm Janowi Cikorskiemu któremu dzisiaj nie mogę już osobiście pokłonić się bo odszedł na wieczną wartę.

 Cieszę się z każdego spotkania i rozmowy z dh. Andrzejem Birą mimo, że minęło ponad 47 lat od naszego wspólnego obozu.

 Jestem wdzięczny losowi, że mimo upływu tych lat znowu spotykam się z moimi przyjaciółmi Bożeną Koman, Iwoną Mocek, Tomkiem Tomalą, Pawłem Mockiem, Janem Płonką i Jolą, dziękując za to piękne  spędzone chwile i „wyrozumiałość”.

A po chwili refleksji dalszy ciąg:

Wszystkie wspomnienia z lat spędzonych w Szklarskiej Porębie na obozach w ramach Akcji Hotel są bardzo żywe.  W mojej pamięci nawet po 47 latach, ale mam świadomość, że czas, kiedy na chustach obozowych podpisywałem się „ Sławek II srogi „już minął a jednak żal ...

P.S.  w kwietniu 2022 roku odwiedziłem naszą bazę obozową Akcji Hotel w Szklarskiej Porębie.  Pomaszerowałem po stromym stoku na samą górę, gdzie był plac apelowy. Złożyłem meldunek naszemu Komendantowi hufca, druhowi hm Adamowi Solarzowi, który był  twórcą tej akcji:- druhu Komendancie hm Sławomir Augustyniak melduje obóz Akcji Hotel na apelu wspomnień. A druh komendant odpowiedział, Dziękuję !.

 Hotel stoi łąka, jakby czekała na harcerzy!! Ale to już Twoja, moja a może nasza historia.

Podejdź do ściany lasu tam jeszcze brzmi harcerska piosenka”

                                                                           Wspomnienia spisał    hm  Sławomir Augustyniak.Maj 2022r

 

Dh.Danuta Sitek i dh.Sławek Augustyniak oraz uczestnicy spotkania po latach w Czekoladziarni :Joanna Łukaszewicz,Pani Teresa,dh Bożena Koman,dh Andrzej Dąbek,dh pwd Anna Janik.

 

                         

 

Dh.hm Jan Cikorsk,hm Paweł Mocek,hm Sławomir Augustyniak  i inni z pieskiem naskotką obozu.  Po prawej Sławek Augustyniak i Paweł Mocek

 

                                

  Na zdjęciu oficjele  odwiedzający naszą bazę w obecności Sławomira Augustyniaka,hm Mirosława Urbaniaka Komendanta Jeleniogórskiej Chorągwi,Pani Wanda Augustyniak,hm Jana Cikorskiego,Mariana Machoy  a po prawej Z-ca Komendanta Jeleniogórskiej Chorągwi dh.hm Jan Kiełbowski

      

                                     Wspomnienia spisał    hm  Sławomir Augustyniak.Maj 2022r

                 Kilka fotek współczesnych z terenu " Akcji Hotel"

 

Nie wszystkich na fotkach rozpoznajemy- kto się rozpoznaje prosimy o kontakt dopiszemy.Pozdrawiamy

 

Artefakty ze zbiorów hm.Pl Krystyny Truszczyńskiej

Wczoraj wieczorem zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami spotkałem się z córką  ...
22. 04. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Pamiętamy o Was

Zbliżają się kolejne ważne święta- czas zadumy,rodzinnych spotkań czas radości...
28. 03. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Obiecała i dotrzymała!

Dzisiaj pocztą Polską dotarła do mnie wspaniała przesyłka od dh.hm...
09. 03. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Boguś jesteś wielki!

Dzisiaj siedzibę Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP odwiedził hm Bogdan...
06. 03. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

1984 do 1989 i co dalej

  Praca wre i kolejne fotki z kolekcji dh.hm Mariusza Kokotowskiego...
25. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

1983 w obiektywie 14 stki!

    Tak jak obiecałem kolejne fotki ofiarowane przez dh.hm Mariusza Kokotowskiego...
25. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Kokotowscy w akcji!

Dzisiaj podczas spotkania w hufcu z okazji dnia myśli braterskiej ...
24. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Nasze artefakty cd!

W naszym archiwum praca wre.Poniżej komplet zebranych dokumentów - artefaktów...
05. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne artefakty do naszych zbiorów

  Do zbiorów Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP na moje ręce...
18. 01. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Instruktorskie kolędowanie !

W czwartek w siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP odbyło się wspólne...
12. 01. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Czas na życzenia i zaproszenia

Moi drodzy zuchowie harcerze instruktorzy oraz byli instruktorzy: życzę wam...
30. 12. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Moje trzy drogi do harcerstwa

 No i stało się:dh,Andrzej Bira obiecał i dotrzymał słowa.Napisał o...
30. 12. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Zdrowych świąt i nie tylko!

Jako że święta tuż tuż należy przesłać życzenia i mamy...
15. 12. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Przyniesione w plecaku!

6 grudnia o godz.12.00 w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze...
11. 12. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne dary od dh.Danuty Szczęsnej

Ostatnio otrzymałem pocztą kolejną ciekawą przesyłkę od dh.Danuty Szczęsnej.   Serdeczne...
03. 12. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

XIX Harcerskie Spotkania po Latach ,2023

Tak jak obiecałem poniżej prezentuję wam relację  z XIX Harcerskie...
13. 11. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Otrzymałem kolejną pocztę od dh.Danusi!

Kolejna przesyłka od dh. Danuty Szczęsnej.Bardzo ciekawe materiały do pracy...
12. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Obiecana kronika od dh.Uli Gałęskiej

   Tak jak obiecałem poniżej kronika do naszych zbiorów.Warto poglądać a...
09. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Ciekawy podarek od hm.Ireny Ciepłej

Dziasiaj otrzymałem od dh.hm Ireny Kaźmierczyk Ciepłej wspaniałą kronikę drużyny...
09. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Bardzo ciekawe artefakty do mojej kolekcji

  Dzisiaj na zaproszenie dh.hm.PL Urszuli Gałęskiej byłem w malowniczej chatce...
04. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Fotki z CSIZ- Danuta Szczęsna

Andrzeju! Przesyłam trzy zdjęcia delegacji zagranicznych uczestniczących w Międzynarodowych Obozach...
29. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Nasze skarby w archiwum !

Poniżej prezentujemy Wam aktualny majątek naszej kolekcji przekazanych na ręce...
25. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Spotkanie relacja Danuta Szczęsna

XIX Harcerskie Spotkania po latach. Poniżej kilka fotek na gorąco ze...
18. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Bardzo ciekawa sobota !

16 września w Warszawie odbywa się kolejne spotkanie seniorów ZHP.Miałem...
16. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Leksykon zaproszenie do pisania!

Coś mnie "naszło". Od dłuższego czasu -od chwili kiedy postanowiłem...
03. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.