Zlot Chorągwi Dolnośląskiej ZHP
4 czerwca 2022r uczestniczyliśmy w Zlocie Chorągwi Dolnośląskiej reprezentując Krąg Seniora Karkonoskiego Hufca ZHP.Poniżej reprezentacja w składzie:hm Jan Płonka szef kręgu oraz hm Andrzej Gawłowski,hm Janina Kamińska,Jolanta Płonka,Anna Skibińska i Krzysztof Skibiński.
Zlot odbył się we Wrocławiu.Uczestnicy zwiedzali Hydropolis - muzeum wody,muzeum Pana Tadeusza a następnie brali udział w uroczystym zakończeniu w centrum kultury Zajezdnia.
Parę fotek z naszej wyprawy.
Na fotce uczestnicy zlotu z szefową Teresą Maziarz-Machay- w środku w różowej kurtce.
Na fotkach organizatorzy. Tu Krzysztof Majer i ja a dalej Jadzia Kowalik, ja i Teresa Maziarz Machay
Powyżej kilka fotek z Hydropolis a poniżej z Muzeum Pana Tadeusza z Wrocławskiego Rynku.
W muzeum tym znajdują się ekspozycje poświęcone Adamowi Mickiewiczowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi -Jeziorańskiemu
Ludziom historii walczącym o przemiany ustrojowe
A na koniec kilka fotek z zakończenia zlotu z Nową Naczelniczką ZHP oraz reprezentacjami hufców i władz województwa.
W zlocie uczestniczyła również liczna grupa zuchów,harcerzy i instruktorów Karkonoskiego Hufca ZHP.Miło spędzony dzień- polecam zwiedzanie Hydropolis i Muzeum Pana Tadeusza a przy okazji zwiedzenie pięknego Wrocławia - dziękujemy za możliwość spotkania z weteranami ZHP.Osobiście cieszę się ze spotkania z dh Teresą i Krzysztofem Majerem oraz wieloma nowymi przyjaciółmi z Legnicy,Wałbrzycha,Złotoryji i Wrocławia.Więcej o zlocie na stronie KCH i Karkonoskiego Hufca ZHP .Poniżej więcej o Hydropolis- szczegóły na stronie muzeum zapraszam -Warto!
Hydropolis – atrakcje i zwiedzanie
Hydropolis to miejsce, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, repliki oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazywaniu wody z różnych perspektyw. Hydropolis podzielone jest na 7 stref tematycznych, cykliczne wystawy, strefę przeznaczoną dla dzieci i przestrzeń do relaksu. Stałe atrakcje muzeum wody to m.in.:
- Historia Inżynierii Wodnej,
- Człowiek i Woda,
- Miasto i Woda,
- Ocean Życia,
- Stany Wody,
- Planeta Wody,
- Strefa Głębiny.
Jeszcze przed wejściem na teren budynku Hydropolis można zapoznać się z Drukarką Wodną, która jest najdłuższą instalacją tego typu w Europie. Ma aż 46,5 m długości. Na ścianach kurtyny, pod którą przechodzą zwiedzający, wyświetlają się różne wzory oraz napisy. Drukarka Wodna działa tylko w sezonie wiosenno-letnim.
Po wejściu do budynku Hydropolis, czyli Strefy Wejścia, można skorzystać z szatni, sklepu z pamiątkami czy kawiarni. Tylko w tym miejscu dostępne jest Wi-Fi. Jeszcze przed wejściem do strefy zwiedzania znajduje się wir wodny o wysokości 3,5 m.
Kolejna atrakcja, która ukazuje się zwiedzającym zaraz po wejściu do Planety Wody, jest projekcja multimedialna na 65-metrowym ekranie, która opowiada o tym, jak na Ziemi pojawiła się woda. Głosu do 10-minutowej projekcji użyczyła Krystyna Czubówna. Niezwykłą atrakcją w sali jest również obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów, a także opływające przestrzeń gwiazdy i kosmos.
W Strefie Głębiny prezentowane są modele stworzeń zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po najmniejsze bakterie. Można tu posiedzieć na tropikalnej plaży i posłuchać kojącego szumu morza albo wejść do repliki statku podwodnego Trieste. Był on pierwszym batyskafem, jaki dotarł do najgłębszego punktu Ziemi, czyli Głębi Challengera w Rowie Mariańskim.
Największą atrakcją Strefy Ocean Życia jest ogromny model rekina z ławicą ryb. Tematyka tego miejsca to morskie życie. Można się tu zapoznać z urokliwymi rafami koralowymi, a także z mikroorganizmami i ogromnymi morskimi stworami.
Strefa Człowiek i Woda prezentuje relację człowieka z wodą. To miejsce, w którym można się dowiedzieć, jakie są funkcje wody w ludzkim organizmie. W wyodrębnionej sali „Sacrum” zwiedzający będą mieli możliwość dowiedzieć się, jaki jest związek wody z kulturą i religią różnych krajów.
Repliki starożytnych wynalazków wodnych, modele ogromnych statków i multimedialną makietę Nilu można znaleźć w Strefie Historii Inżynierii Wodnej. Wiele wynalazków z tamtych czasów zostało odtworzonych, dlatego warto je przetestować, aby wyobrazić sobie, jak dawniej żyli ludzie.
Strefa Miasto i Woda pozwoli zapoznać się z historią wody we Wrocławiu. Dowiesz się, ile litrów wody zużywa Wrocław, a ile Dubaj. Będziesz mógł zapoznać się z historycznymi i multimedialnymi mapami Wrocławia, a także interaktywnym schematem stworzonym przez MPWiK. Oprócz tego zdobędziesz wiedzę na temat sposobu produkcji i dostarczania wody do oczyszczalni ścieków, jak i zobaczysz satelitarną mapę wizualizującą wielką powódź z 1997 r.
Jeżeli chcesz zapoznać się ze wszystkimi stanami skupienia wody i poznać jej właściwości, Strefa Stany Wody będzie ku temu najlepszym rozwiązaniem. Można tutaj zdobyć wiedzę na temat tego, jak rozróżnić poszczególne chmury, aby samemu prognozować pogodę i przyjrzeć się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Zwiedzających na pewno zainteresuje symulator zamieci śnieżnej oraz ogień z pary wodnej.
Strefa Relaksu to miejsce dla tych, którzy chcą w ciszy wypocząć i nabrać siły na zwiedzanie dalszych atrakcji. Znajdują się tu leżaki. Na jednej ze ścian zamontowana jest instalacja ukazująca lasy deszczowe rzeki Amazonki. Strefę odpoczynku okrywają niebieskie światła sprzyjające relaksowi.
Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).
W muzeum prezentowane są trzy wystawy stałe. Pierwsza z nich „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych przez kilkadziesiąt aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.
Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
9 października 2021 w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta trzecia ekspozycja stała – „Pan Tadeusz Różewicz”.
Wystawa o Tadeuszu Różewiczu stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu stronił od polityki. Chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości oraz wybitnym poetą. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).
Pojedź i zobacz super atrakcja!
(mat.ze strony Hydropolis i muzeum Pana Tadeusza) fotki hm Andrzej Gawłowski