Ocalić od zapomnienia...

Kilka słów o harcerzach z Bolesławca

.

Przeglądając różne stare artefakty myśląc o dh.hm.PL Mirku Urbaniaku i kultowej postaci hm.Hubercie Bonin oraz  Mariannie Czak Komendantce Hufca Bolesławiec( pełniła tę funkię gdy ja byłem Komendantem Hufca Jelenia Góra) trafiłem na ciekawy artykuł z "Głosu Bolesławca" z okazji 50 lecia hufca w którym mam wielu znajomych i przyjaciół.Część z nich odeszła już niestety na "wieczną wartę" - cześć ich pamięci.Są jeszcze też aktywi żyjący i przygotowujący podobnie jak my artefakty na wystawę ZHP. A ja jak zawsze czekam na Wasze ciekawe artefakty.Proszę o kontakt!

Poniżej tekst art.( historyczny dzisiaj)

W roku bieżącym obchodziliśmy uroczyście kilka jubileuszy 50-cio lecia: powrotu Ziemi Bolesławieckiej do Macierzy (12 luty), zwycięstwa nad faszyzmem (8 maja) i istnienia PCK na Dolnym Śląsku (7-15 maja). W dniach 2-4 czerwca we Wrocławiu odbył się zorganizowany przez Dolnośląska Chorągiew ZHP zlot z okazji 50 rocznicy istnienia tej organizacji na Dolnym Śląsku. W zlocie uczestniczyło około 4000 harcerzy i instruktorów. Program zlotu był bardzo urozmaicony. Hufiec ZHP z Bolesławca był organizatorem gniazda technik harcerskich.
W czasie seminarium historycznego w Auli Leopoldina UWr wręczono "Słowniki biograficzne instruktorów harcerskich Dolnego Śląska w latach 1945 – 1990" autorstwa druha harcmistrza Adama KIEWICZA. Słownik ten otrzymał również senior bolesławieckiego harcerstwa druh harcmistrz Hubert BONIN, który już w 1946 r. założył w Bolesławcu 1 DH im. Księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1947 r. zorganizował obóz harcerski w Osieczowie. Drużyna ta istnieje do dzisiaj (w 1961 r zmieniła nazwę na 1 DH im. Gustawa Morcinka), a dh Bonin dalej wspomaga jej działalność już niejako drużynowy a jako opiekun.
Harcerstwo na Ziemi Bolesławieckiej organizowało się samorzutnie, ale trochę później niż w innych miastach Dolnego Śląska. Władza harcerska – komenda hufca powstała dopiero 1.04.1949 r. (do tego okresu Bolesławiec był w składzie Hufca Lwówek Śląski, który powstał już 5.11.1945 r. -hufcowy Zygmunt STANOCH). Okolice Bolesławca były atrakcyjnym terenem dla harcerzy z centralnych stron Polski. Jak podaje Zygmunt Łęski (instruktor Szarych Szeregów u boku AK) autor książki "ZHP w Częstochowie i Kłobucku", w dniach od 15 do 30 lipca 1947 r. zorganizowano obóz harcerski w Osieczowie kolo Bolesławca. Wzięło w nim udziel 300 harcerzy w siedmiu podobozach. Druhowie zdobywali stopnie i sprawności harcerskie oraz uczestniczyli w pracach społecznych przy uporządkowaniu pomieszczeń szkolnych we wsi Osieczów. Wielką uroczystość zorganizowano 22 lipca w Bolesławcu. Harcerze złożyli wizytę w jednostce wojskowej, gdzie byli podejmowani obiadem. Wieczorem, na rynku, rozpalono ognisko, przy którym zaproszeni goście oklaskiwali bogaty program artystyczny i bawili się razem z druhami. W Bolesławcu w tym samym czasie zorganizowano równolegle obóz dla drużyny harcerskiej z częstochowskiego liceum pedagogicznego. W zgrupowaniu brało udział 31 osób – harcerek i harcerzy, przyszłych nauczycieli. Opiekunem był prof Stefan Czechowski, były oficer AK. Jak podaje wspomniany autor książki uczestnicy zgrupowania obok normalnych zajęć obozowych prowadzili bardzo ciekawą akcję repolonizacyjną dla dzieci autochtonów (prawdopodobnie chodzi o dzieci reemigrantów z Jugosławii), które w grupach 5-6 osobowych, kierowanych przez harcerzy i harcerki uczyły się języka polskiego. Praca ta była bardzo trudna, ale po trzech tygodniach nauki z zajęciami trwającymi codziennie około czterech godzin, dzieci mogły porozumieć się w języku ojczystym. Dla nich prowadzony był również w czasie akcji żniwnej na tym terenie tzw. "zielony dzieciniec", w którym dzieci spędzały czas na grach i zabawach i otrzymywały posiłek, przygotowany w kuchni harcerskiej.
Bolesławieckie harcerstwo tak na dobre powstało po 1956 r. Komendantem Hufca ZHP była przez 4 lata Zofia Bachowska – Malinowska. W lalach następnych hufcem kierowali: Jerzy Menich, Maria Truszczyńska, Jadwiga Menich, Jerzy Menich, Stanisław Szypulski, Mirosław Urbaniak, Marianna Czak, Marian Zachar i Zdzisław Abramowicz. W 1975 r. powstał hufiec Bolesławiec gmina, którym kierował do 1992 r. Mieczysław Romańczuk. Dynamiczny rozwój harcerstwa bolesławieckiego przypada na lala 70-te i częściowo 80-te. W tym okresie powstało najwięcej drużyn specjalnościowych (pożarnicze, MSR, żeglarskie, łącznościowe), a także Kręgów Instruktorskich.
Szczególnie zasłużonych instruktorów wyróżniono Honorową Odznaką – Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP". Odznaczenie to otrzymali następujący harcmistrzowie: Zofia KŁOSOWSKA (1969), Hubert BONIN (1970), Irena DERECKA (1971), Mirosław URBANIAK (1972), Teodor BANASZKILWICZ, Marianna CZAK, Zdzisław JACKOWIAK, Jadwiga MENICH, Teresa MROCZKO, Janina PIETRZAK, Halina TERKLAK, Barbara URBANIAK (1973), Lucyna NAPIÓRKOWSKA, Barbara PRZESPOLEWSKA (1975), Jacek NESLER, Tadeusz SOJA (1977), Lucyna ŁAWROWSKA, Waldemar MODL, Stanisław OSTEN, Lidia POLENCEUSZ (1979), Jadwiga BOBEK, Mieczysław ROMAŃCZUK (1980), Stanisława KARWACKA (1981), Zofia MALINOWSKA-BACHOWSKA (1984), Helena JEROMINOW, Piotr DŁUGOSZEWSKI, Stanisława GRASZA, Danuta JANIK, Zofia PARUCH, Czesława ZUZAK (1985), Zdzisław ABRAMOWICZ (1986), Roman LARYSZ, Bożena MAJEWSKA, Maria WIKIERA (1989), Zdzisław MIRECKI( 1990).
Złotym krzyżem "Za zasługi dla ZHP" otrzymali: Marian CZAK (1979), Zofia KŁOSOWSKA, Janina PIETRZAK (1985), Irena DERECKA (1986), Hubert BONIN, Mirosław DACYSZYN, Mieczysław ROMAŃCZYK, Halina TERELAK (1989). W 1985 r. dh Hubert BONIN został odznaczony "Rozetą – Mieczami" do krzyża "Za Zasługi dla ZHP" oraz wyróżniony tytułem honorowym "Instruktor Senior ZHP".
Działacze z rad przyjaciół harcerstwa za wspieranie harcerskiej działalności otrzymali Krzyże: Adolf ZIÓŁKOWSKI (1977), Bogusław JUDA, Czesław MAŚLICKI (1978), Ryszard AWŁASEWICZ, Stanisław BRYNZA (1979), Jan PASZKOWSKI (1986).
Od 1990 r. odnotowano systematycznie spadek ilości drużyn. Przyczyn tego stanu jest kilka. Na szczęście proces ten został zahamowany. Na harcerskiej lilijce są słowa Ojczyzna, nauka, cnota. Czy takie hasła są jeszcze dzisiaj komuś potrzebne? Oczywiście, gdyż ideały są niezmienne. Przekształceniom podlegają jedynie formy działania i programy. Dzisiaj trzeba szukać innych pomysłów jak służyć Ojczyźnie. Harcerstwo to przede wszystkim szkoła życia dla młodych ludzi.
Od redakcji:
Autor artykułu, nasz redakcyjny kolega, jest instruktorem od 1971 r. Prowadził 25 DH im. Szarych Szeregów w Zbylutowie, założył i był drużynowym 18 DH MSR przy SP nr 8 w Bolesławcu, współzałożyciel Kręgu Instruktorskiego "BOBRZANIE", którego był wiceprzewodniczącym. W 1987 r. był komendantem I Zlotu Drużyn i Zastępów MSR Chorągwi Jeleniogórskiej. W 1993 r. zorganizował wyjazd harcerzy z Bolesławca i Lwówka Śląskiego na obóz. do Danii. To tylko kilka informacji z działalności druha.

 

 

Spotkanie relacja Danuta Szczęsna

XIX Harcerskie Spotkania po latach. Poniżej kilka fotek na gorąco ze...
18. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Bardzo ciekawa sobota !

16 września w Warszawie odbywa się kolejne spotkanie seniorów ZHP.Miałem...
16. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Leksykon zaproszenie do pisania!

Coś mnie "naszło". Od dłuższego czasu -od chwili kiedy postanowiłem...
03. 09. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kiliczków po latach...

Dzisiaj do zbiorów Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP na moje...
25. 08. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Fajny podręcznik

  Trafiłem na coć co powinien czytać i mieć wspóczesny instruktor.Mój...
03. 08. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

zaproszenie do dyskusji

     Wczoraj dotarła  do mnie sympatyczna przesyłka od dh.hm.Sławka Augustyniaka.Tekst...
01. 08. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Historia zatoczyła koło

Kilka dni temu otrzymałem wiadomośc od Pani Dari Ołdak poniższej...
28. 07. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Czym jest Naród bez historii

Dzisiaj trafiły do moich zbiorów ciekawe wycinki prasowe z historii...
24. 07. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kilka słów o harcerzach z Bolesławca

Przeglądając różne stare artefakty myśląc o dh.hm.PL Mirku Urbaniaku i...
17. 07. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Proporczyk do naszych zbiorów i coś jeszcze!

Proporczyk od dh.hm.Pl Jana Kiełbowskiego.Dziękuję i proszę o jeszcze. Powyżej trochę...
10. 07. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.hm.PL Katarzyna Łamarz -Malcowa przesyła !

Dzisiaj mój ulubiony listonosz przyniósł mi kolejną oczekiwaną przesyłkę.Napisała do...
29. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny prezent

Dzisiaj moj pan listonosz dostarczył mi fajną przesyłkę od dh.Danuty...
28. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

No i są kolejne dary!

Dzisiaj szczególny dzień imieniny dh.hm.PL Jana Kiełbowskiego - życzymy zdrowia...
24. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny cenny dar!

Dzisiaj do mojej kolekcji dołaczyły dwa ciekawe artefakty. Te...
20. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Początek instruktorskiej encyklopedii naszego Hufca!

         Drodzy czytelnicy- instruktorzy czynni i instruktorzy seniorzy Karkonoskiego Hufca...
14. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne ciekawe dary!

Dzisiaj nasz zbiór artefaktów powiększył się o pięć roczników- miesięczników ...
09. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Prezentujemy nasze zbiory

Kolejna porcja fotek z naszej kolekcji Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca...
08. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Pierwsza partia fotek z Komisji Historycznej!

Na teraz  spory zbiór fotek przekazanych do naszych zbiorów archiwalnych...
02. 06. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Nasze zbiory się powiększają!

Kolejny fajny dzień!.Do zbiorów Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP przybyły...
29. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska poczta cd

Dzisiaj kolejny owocny dzień i kolejne pięć tablic na wystawę.Fotki...
23. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.Pl Jan Kiełbowski nadaje!

Pracowity kolejny dzień.Tak jak wspominałem do zbiorów Komisji historycznej trafiły...
22. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kronika obozowa

Tak jak obiecałem rozpoczynam kolejną prezentację dokumentu na  przygotowywaną naszą...
19. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kto szuka ten znajdzie!

Wielka radość w moim sercu! Dzisiaj dh.hm.PL Jan Kiełbowski -były...
19. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Ostatnie pożegnanie dh.hm.Ewy Miłuch Szewczyk

Znamy już datę ostatniego pożegnania dh.hm.Ewy Miłuch Szewczyk.                         W...
09. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Chwila wspomnień i zadumy!

 Smutny dzień -po informacji o śmierci hm. Ewy Miłuch-Szewczyk skłania...
07. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.