Ocalić od zapomnienia...

Moje trzy drogi do harcerstwa

.

 No i stało się:dh,Andrzej Bira obiecał i dotrzymał słowa.Napisał o sobie troszkę a ja wam udostępniam tekst:Dla zaiteresowanych w rubryce szukaj wpiszcie Bira -a znajdziecie sporo informacji o dh.Andrzeju - polecam.

                                             Moje trzy drogi do harcerstwa

 

       Pierwsza, bardzo krótka droga, wiodła przez Szkołę Podstawową nr 7 w Jeleniej Górze na początku lat 60-tych ub. wieku. Tu drużynę prowadził Konrad Mieczkowski, a zbiórki odbywały się w harcówce na drugim piętrze. W tym tajemniczym pomieszczeniu wisiały modele samolotów i stąd dochodziły często chóralne śpiewy harcerskich piosenek; stąd też wychodzili fanfarzyści i werbliści na szkolne uroczystości. Wielu chłopaków chciało brać udział w mających tu miejsce wydarzeniach, ale jakoś nie starczyło odwagi, by zaczepić druha Konrada.

    W końcu zdecydowałem się. Moim zastępowym był dh Ryszard Babczuk, bardzo wymagający i pedantycznie dbający o czystość i wymogi dotyczące munduru swych podopiecznych. Od druha Konrada dostałem od razu model jaskółki do samodzielnego wykonania, jako jeden z niezbędnych warunków dalszego udziału w harcerskich przedsięwzięciach. Model ten puszczałem potem wielokrotnie z okna korytarza na drugim piętrze mojego bloku, ku wielkiemu zdziwieniu siedzących w ogródkach lokatorów.

    Kolejnym zadaniem – tym razem z udziałem starszych harcerzy - było nawiązywanie łączności telefonem polowym między Szkołą Podstawową nr 7 przy ul. Okrzei a Szkołą Podstawową nr 11 przy ul. 1-go Maja. Był to wtedy cud techniki, wywołujący prawdziwe zbiegowisko wokół.

  Wszystkie zadania i przedsięwzięcia realizowane pod kierownictwem dh. Konrada miały przygotować drużynę do wyjazdu na wakacyjny obóz nad jeziorem.

    Ta przygoda z harcerstwem została dość brutalnie przerwana. Moi Rodzice stwierdzili, że należy ze wszystkiego zrezygnować i poświęcić cały czas przygotowaniu do egzaminu wstępnego do liceum ogólnokształcącego. Faktycznie, dostać się było trudno, jako że było kilku kandydatów na jedno miejsce...

    Kolejne zetknięcie się z harcerstwem miało miejsce w czasach nauki w jeleniogórskim Studium Nauczycielskim. Tu pedagogikę wykładał Mieczysław Walczak – osoba o najwyższych notowaniach w hierarchii ZHP na szczeblu wojewódzkim a nawet krajowym. Przekonał on władze uczelni, że trzeba wykorzystać fakt istnienia w Cieplicach Centralnej Szkoły Instruktorów Zuchowych i spowodować zetknięcie się – przeważnie po raz pierwszy – przyszłych nauczycieli z harcerstwem. Wkrótce poszczególne roczniki zaczęły uczestniczyć w trzydniowych kursach z pełnym zakwaterowaniem. Komendantem Szkoły był wówczas dh Andrzej Świątek a naszą drużynową została na ten czas dh Bożena Masarczyk - póżniejsza / w latach 1973-1974/ komendantka Szkoły. Zajęcia prowadzili z nami m.in. Gabriela i Wojciech Dudkowie, a do imprez przygotowywali Danuta i Bolesław Perlowie. Wszystko odbywało się wg procedur obowiązujących w harcerstwie. Uczono przy tym gier i zabaw terenowych; ćwiczono z nami rozmaite pląsy, m.in. słynne „Dwom tańczyć się zachciało...”; na każdym kroku podkreślano naczelne przesłanie harcerstwa: godność – patriotyzm – sprawiedliwość – działalność na rzecz środowiska.

   Kiedy dostaliśmy zadanie zorganizowania spektaklu w ramach teatrzyku samorodnego, jakoś nie dotarło do nas, że ma być to forma krótka. Ten typ scenki rodzajowej ma świadczyć o pomysłowości realizatorów i że ma zawierać cel wychowawczy, poznawczy i kształcący.

   My natomiast popełniliśmy gafę i przedstawiliśmy „Balladę o cysorzu”, zaczynającą się od słów „Cysorz to ma klawe życie...” Na wzór greckiej tragedii trzyosobowy chór dośpiewywał fragmenty tekstu, opowiadające o dziejących się właśnie wydarzeniach. Tak więc w pewnym momencie przyniesiono cysorzowi /był nim Adam Zindulski – późniejszy wieloletni dyrektor Wrocławskiego Ośrodka Kultury/, piękną cysorzową – faktycznie piękną studentkę – Barbarę Kotynia. Kelnerzy uwijali się, przynosząc coraz to nowe półmiski, itd.

Ubaw był co niemiara, wszak zadbaliśmy też o odpowiednie stroje i inscenizację. Widzowie pokładali się ze śmiechu, ale kierownictwo Szkoły z dezaprobatą odniosło się do przedsięwzięcia.

      Wkrótce gafa została naprawiona, bo znów studenci filologii polskiej mieli zorganizować wieczornicę patriotyczną, a to wykonano perfekcyjnie. Była frapująca, krótka gawęda członka ZBOWiDu; były pieśni patriotyczne; kilka osób opowiedziało niewielkie epizody z wojennej tułaczki swoich rodziców, a całość rozpoczynał wiersz Władysława Broniewskiego pt. „Kiedy przyjdą podpalić dom” w wykonaniu piszącego te słowa – Andrzeja Biry. Wspomnę nieskromnie, że kadra Szkoły złożyła recytatorowi gratulacje, jako że wykonania w takiej konwencji jeszcze nie słyszano.

     Po zakończeniu kursu oczekiwaliśmy jakiegoś patentu – zaświadczenia o jego odbyciu. Dh. Bożena Masarczyk stwierdziła, że ten kurs to namiastka kursu, jaki zazwyczaj w tej szkole się odbywa. Nie zostały zatem spełnione wymogi formalne i programowe – chodziło natomiast o to, by  studenci „połknęli bakcyla” i w przyszłości w swojej pracy zawodowej decydowali się na prowadzenie drużyn zuchowych, uzupełniając następnie obecnie zdobytą wiedzę na pełnoprawnych kursach.

     Trzeci etap drogi ku harcerstwu, to początek pracy zawodowej w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach. Zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego, dyr. szkoły - Irena Dorożyńska poprosiła czwórkę nowo przyjętych nauczycieli i stwierdziła, że marzy jej się szkoła tętniąca życiem, gdy lekcje danego dnia już się zakończą. W związku z tym: „...pan Andrzej Bira w ślad za pismem z Aeroklubu Jeleniogórskiego ma ukończyć kurs stacjonarny modelarstwa lotniczego. Następnie ma zorganizować drużynę harcerską o profilu lotniczym i dołączyć do działań prowadzonych przez dh. Irenę Smolnik – szczepową i komenda Ośrodka ZHP – Stefana Traczyka. Równocześnie proszę wykorzystać umiejętności zdobyte na kursie i zorganizować modelarnię lotniczą.”

      Pozostali koledzy też dostali swój „przydział”, a to zespół tańca ludowego, a to zespół instrumentalny, to znów kółko wokalne. Wkrótce odbyłem kurs w Centralnej Szkole Instruktorów ZHP w Warszawie, uzyskując patent drużynowego.

    Po kilku tygodniach zaczęły odbywać się zajęcia w modelarni we współpracy z modelarnią przy DZPL „Orzeł”, którą prowadził Ludwik Szczurek. Otwarto harcówkę; drużyna otrzymała wówczas imię Dywizjonu 303; zorganizowano, dzięki pomocy pilota Stanisława Basiory, trzydniowy biwak na lotnisku, połączony z wielkim przeżyciem dla uczestników– pierwszym w życiu lotem szybowcem. Drużyna brała udział w corocznych Dniach Latawca, organizowanych m.in. przez PSS „Społem”, w zimowych, międzynarodowych zawodach spadochronowych, w rozmaitych pokazach lotniczych i zlotach, np. samolotów AN-2.

    Działalność mysłakowickiej drużyny ZHP im. Dywizjonu 303 wkrótce stała się znana władzom oświatowym i kierownictwu Aeroklubu. Najlepszy dowód, że w maju 1970 roku odwiedzili szkołę i spotkali się z całą harcerską społecznością uczestnik bitwy o Anglię, dowódca Dywizjonu 303, as myśliwski – gen. Stanisław Skalski oraz prezes Polskiego Aeroklubu – gen. Władysław Jagiełło.

                                                                                                            Andrzej Bira

Jelenia Góra, 30.12.2023 r

Spotkanie z Tereską

Dzisiaj spotkałem się z Tereską córką hm Krystyny Truszczyńskiej i...
02. 04. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Rocznik Jeleniogórski 2024

Wczoraj otrzymałem dwa egzemplarze Rocznika Jeleniogórskiego 2024r a w nich...
01. 04. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Komendanci razem!

W środę na zaproszenie Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP do...
27. 03. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Podarki od przyjaciół

We wtorek 18 marca otrzymałem ciekawy podarek od wnuka dh.Stolarczyka...
20. 03. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Kronika iNCENOIUM

Dzisiaj pracowaliśmy w Hufcu  wraz z  100 Drużyną Harcerzy Starszych...
15. 03. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne dary do naszej kolekcji

Dotarły do mnie  Andrzeja Gawłowskiego szefa Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca...
08. 03. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Dzień Myśli Braterskiej w Karkonoskim Hufcu

 22lutego 2025r w sali kominkowej Karkonoskiego Hufca ZHP z inicjatywy...
22. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Ciekawa zbiórka

W wigilię DMB uczestniczyłem w zbiórce 9GZ Małe Ogniki w...
21. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

DMB 2025

  Już w sobotę święto dziewcząt i chłopców. Szukajcie pomysłów na spędzenie...
20. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Kroniki cd

Tak jak obiecałem pokazuję zajawki kronik zdobytych do zbiorów Komisji...
19. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandar hufca

W zasobach Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP są fotki z...
18. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Prezentacja kronik cz1

Fajnie wracać do przeszłości.Poniżej rozpoczynam prezentację kronik z 80 lecia...
18. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Wychowanie plastyczne i estetyczne w drużynie zuchowej i harcerskiej

Dotarł do mnie fajny tekst z metodyki zuchowej - z...
17. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Tereska jesteś wielka!

Fajny dzień- kolejny raz zadzwoniła do mnie córka dh.Krysi Truszczyńskiej...
17. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Masz pomysł nie czekaj!

  Rok 2025 jest dla nas, instruktorów ZHP, szczególny – obchodzimy...
09. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Dziękujemy Książnicy Karkonoskiej

 Miło mi zakomunikować,że na stronach Książnicy Karkonoskiej znajdziecie pięknie pokazane...
03. 02. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Zaproszenie do sali tradycji KH KHZHP

 W związku z licznymi pytaniami związanymi z  uruchamianią salą tradycji...
30. 01. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Dobre informacje

Miło mi Was poinformować że Komisja Historyczna i jej zbiory...
27. 01. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

O narodzinach polskiego harcerstwa -hm Jerzy Gruszka

Przeglądając materiały przekazane mi przez śp.hm Jerzego Gruszkę spotkałem tekst...
13. 01. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Zaproszenie na instruktorskie spotkanie

Dh Danusia Sitek zaprasza Was do  uważnej lektury poniższego tekstu...
08. 01. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

80 lat harcerstwa na Dolnym Śląsku

Tak ja zapowiadałem rok 2025 będzie szczególnym rokiem dla nas...
03. 01. 2025 Andrzej Gawłowski
Read more

Dziękujemy za życzenia

  Dotarły do nas z Muzeum Harcerstwa w Warszawie  życzenia  świąteczne...
23. 12. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta tuż tuż !

Przekazuję Wam życzenia od dh hm Danuty Sitek a ja...
21. 12. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerskie strzelanie

20 grudnia 2024r na strzelnicy Koła LOK Energetyk odbyło się...
20. 12. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Nowy rok tuż tuż

By tradycji stało się przesyłam Wam drodzy Moi kartę z...
12. 12. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 68 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.