Ocalić od zapomnienia...

Działania Komisji Historycznej cd

.

 

 Od czasu powstania Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, co dokonało się w dniu 7 września 2019 roku (regulamin działania Komisji Historycznej został przyjęty Uchwałą Komendy Karkonoskiego Hufca ZHP nr 2/02/2020 z dnia 28 lutego 2020 roku, a Komisja Historyczna została powołana rozkazem Komendanta Karkonoskiego Hufca ZHP nr3/2020 z dnia 25 marca 2020 roku – tym samym rozkazem Komendant Karkonoskiego Hufca ZHP zatwierdził wybór i mianował przewodniczącym Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP hm. Janusza Milewskiego) jej działalność została w znacznym stopniu ograniczona panującą epidemią COVID-19. Nie oznacza to oczywiście, że nie są prowadzone jakiekolwiek działania Komisji. Zachowując wszelkie rygory przeciwepidemiczne i ochrony zdrowia członkowie Komisji prowadzą działania, choć w ograniczonym stopniu. Są pozyskiwane kolejne historyczne dokumenty i obiekty do zbiorów, m.in. odnaleziono historyczne zwieńczenie sztandaru jeleniogórskiego Hufca ZHP im. Bohaterskich Lotników Polskich w postaci orła, pozyskano do zbiorów Komisji historyczny sztandar Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej w Jeleniej Górze. W dniu 17 lipca 2020r. delegacja Komisji Historycznej w składzie: hm. PL Janusz Milewski – przewodniczący Komisji Historycznej i hm. Andrzej Gawłowski – zastępca przewodniczącego Komisji Historycznej spotkali się z pierwszym Komendantem Chorągwi Jeleniogórskiej ZHP hm PL Mirosławem Urbaniakiem w jego mieszkaniu.

Podczas spotkania hm. PL Mirosław Urbaniak przekazał do zbiorów Komisji zespół swoich prywatnych dokumentów harcerskich, na który złożyły się: książeczka harcerska z 1960 r., książeczka instruktorska z 1962r., legitymacja służbowa Komendanta Hufca ZHP w Bolesławcu z 1969r., legitymacja służbowa Komendanta Chorągwi ZHP w Jeleniej Górze z 1976 r., legitymacja służbowa Przewodniczącego Rady Powiatowej FSZMP z 1975r., dyplom nadania stopnia Harcmistrza PL z 1980r., legitymacja nadania „Złotego Odznaczenia imienia Janka Krasickiego” z 1980r., legitymacja nadania „Krzyża Za Zasługi Dla ZHP” z 1972r., legitymacja złotej odznaki „Kadry Kształcącej” z 1976r., legitymacja odznaki „Zasłużony Dla Chorągwi Dolnośląskiej ZHP” z 1974r., zestaw 24 pism służbowych i mianowań jego dotyczących oraz zestaw 16 fotografii biało-czarnych z różnych lat. Druh Komendant przyjął zadanie i zobowiązał się do napisania swoich wspomnień z czasów bycia harcerzem i instruktorem. Spotkanie było bardzo owocne i przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze wytworzonej przez gospodarza.

W Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP na dzień 26 lipca 2020r. działają (wg aktualnej listy obecności):

hm. PL Janusz Milewski – Przewodniczący Komisji Historycznej;

hm. Janusz Turakiewicz;

hm. Anna Suwalska;

hm. Danuta Sitek;

hm. Elżbieta Giemza;

hm. PL Jerzy Gruszka;

phm. Monika Gawłowska;

hm. PL Jan Kiełbowski;

hm. Andrzej Gawłowski – zastępca Przewodniczącego Komisji;

hm. Jan Płonka;

phm. Jolanta Płonka;

hm. Janina Kamińska;

phm. Andrzej Majewski;

hm. PL Mirosław Urbaniak;

hm. Marian Łata;

hm. Robert Zapora.

Działania Komisji Historycznej cd

   Od czasu powstania Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego,...
26. 07. 2020 Janusz Milewski
Read more

Jak to nazwać!

Poniżej ciekawy tekst Komendy Konferencji Harcmistrzowskiej ,który dzisiaj otrzymałem w...
08. 06. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Powołanie komisji historycznej

Mamy już formalne dokumenty potwierdzające powstanie Komisji historycznej Karkonoskiego Hufca...
08. 06. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Dołączyły do moich zbiorów

Biegając po różnych stronkach trafiłem na interesujące  mnie detale.I tak...
29. 04. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Szukajcie a znajdziecie

Kilka dni temu trafiłem na sympatycznego Pana Michała  z okolic...
18. 04. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Kilka fotek z 19

Poszperałem w zbiorach i trafiły do mojego archiwum kolejne ciekawe...
31. 03. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Fajny film z dh.Romanem Kozłowskim

Dotarł do mnie zwiastun  starego filmu z  25 lecie Oficerskiej Szkoły...
25. 03. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Wyszperane z lamusa

Siedzę w domu i porządkuję artefakty z historii ZHP.Natrafiłem na...
21. 03. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne drobiazgi do arachiwum

Dzisiaj dostałem kolejne artefakty do tworzącego się archiwum  Karkonoskiego Hufca...
19. 03. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Historyczna chwila!

  W dniu 19 lutego 2020r. w przyjaznej harcerzom „Czekoladziarni” przy...
19. 02. 2020 Janusz Milewski
Read more

Kolejne dary do naszego archiwum

Dzisiaj tj.14 lutego do naszej kolekcji dołączyły kolejne dary.Tym razem...
14. 02. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Przybywa nam zbiorów

Wczoraj tj.12 lutego na kolejnym spotkaniu seniorów ZHP w Czekoladziarni...
13. 02. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Kto wie! Zdobywamy sprawność poszukiwacza historii

Kto z czytelników wie gdzie znajduje się sztandar 32 DH...
16. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Do naszych zbiorów!

Dobry  tydzień.Nasza kolekcja powiększa się o ciekawe eksponaty.W środę po...
22. 11. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Nasi na XVII Harcerskich Spotkaniach po Latach

Dzisiaj w czekoladziarni w Jeleniej Górze tradycyjnie jak w każdą...
25. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.