Ocalić od zapomnienia...

Nasi koledzy z Legnicy piszą!

.

 

 

Dziasiaj otrzymałem poniższy tekst.Warto przyglądać się innym .My też przygotowujemy materiał o nas z okazji zbliżającej się  80 rocznicy  powstania harcerstwa i hufca Jelenia Góra na naszym terenie.Dziękujemy legniczanom.

 

Ciekawe spotkanie z historią zorganizowali 5 lutego 2023 r. w Legnicy druhowie z krakowskiej organizacji pod nazwą Związek Wolnego Harcerstwa Polskiego “Szare Polówki” wspierani przez HOP. Podczas apelu na rynku oraz prezentacji w kinie PIAST hm. Krzysztof Mika przypomniał sylwetkę phm. Władysława Wojciechowskiego, który od 10.06.1945 roku organizował harcerstwo w Legnicy. Podczas apelu odczytany został najstarszy zachowany Rozkaz Harcerski z Legnicy (L7/47) podpisany przez druha Władysława. W kinie zostały zaprezentowane zdjęcia dokumentów zgromadzonych przez “Szare Polówki” w ramach legnickiego projektu. Wydarzenie zakończyła projekcja krótkiego filmu LEGNICA Zbigniewa Parylaka z 1951 rok (jednego z pierwszych drużynowych na ziemiach odzyskanych i trzeciego komendanta Hufca ZHP w Legnicy).

 

W zaproszeniu na wydarzenie przeczytaliśmy, że Fundacja ZWHP prowadzi aktualnie projekt: „Harcerska Legnica 1945-1949” w którym to na przykładzie Waszego miasta, nasi (...) harcerze (...) uczą się profesjonalnego podejmowania tematów historycznych, kwerendy, analizy źródeł pisanych i słownych przekazów, dotyczących historii, a historii harcerstwa w szczególności. (...) W naszym Archiwum ZWHP w Krakowie posiadamy wiele unikatowych materiałów z Legnicy z tego okresu, które udało się 40 lat temu uratować naszym harcerzom z ZWHP w Skarżysku -Kamiennej przed zniszczeniem (...). Dziś stanowią cenny zapis początków harcerstwa w Waszym regionie.

 

Komendant Hufca ZHP w Legnicy nie krył ogromnego zainteresowania projektem. W uznaniu dotychczasowych działań przekazał własną chustę legnickiego Hufca druhowi Krzysztofowi. W kuluarach kina już zaczęto snuć plany o wydarzeniu, które powinno zostać zorganizowane za dwa lata z okazji 80-lecia powstania harcerstwa i hufca ZHP w Legnicy.

 

Fotorelacje z wydarzenia znalazły się w lokalnych mediach:

Pozostaje mieć nadzieję, że “Szare Polówki” zechcą udostępnić swoje materiały jeszcze szerszej publiczności nie tylko na kanale “Wiatry Historii”

 . Chętnie zamieścimy je na naszej hufcowej stronie www!

 

hm. Sławomir Waś

k-t Hufca ZHP w Legnicy

https://zasobygwp.pl/redirect?sig=175599f0765d04938606fa023724a36baea2a8ea300d90b3332f9e70299e4543&url=aHR0cHM6Ly9ldXIwMy5zYWZlbGlua3MucHJvdGVjdGlvbi5vdXRsb29rLmNvbS8_dXJsPWh0dHAlM0ElMkYlMkZ3d3cubGVnbmljYS56aHAucGwlMkYmZGF0YT0wNSU3QzAxJTdDbGVnbmljYSU0MHpocC5wbCU3Q2FmZDUxYzBjNTU5MjQ0NzBlMDJlMDhkYjA4ZDY4MTQyJTdDZTEzNjhkMWUzOTc1NGNlNjg5M2RmYzM1MWZkNDRkY2QlN0MwJTdDMCU3QzYzODExMzQ4OTYxODc2MTg1MiU3Q1Vua25vd24lN0NUV0ZwYkdac2IzZDhleUpXSWpvaU1DNHdMakF3TURBaUxDSlFJam9pVjJsdU16SWlMQ0pCVGlJNklrMWhhV3dpTENKWFZDSTZNbjAlM0QlN0MzMDAwJTdDJTdDJTdDJnNkYXRhPUt2Z0g2JTJGUWxFJTJCeWdWOW53RiUyRm1YbXZBWEM4Q3hleHhQcFc3ekdRTElyc3MlM0QmcmVzZXJ2ZWQ9MA==&platform=desktop&brand=wp" nh-safe-redirect="">www.legnica.zhp.pl

Nasze zbiory się powiększają!

Kolejny fajny dzień!.Do zbiorów Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP przybyły...
29. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska poczta cd

Dzisiaj kolejny owocny dzień i kolejne pięć tablic na wystawę.Fotki...
23. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.Pl Jan Kiełbowski nadaje!

Pracowity kolejny dzień.Tak jak wspominałem do zbiorów Komisji historycznej trafiły...
22. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kronika obozowa

Tak jak obiecałem rozpoczynam kolejną prezentację dokumentu na  przygotowywaną naszą...
19. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kto szuka ten znajdzie!

Wielka radość w moim sercu! Dzisiaj dh.hm.PL Jan Kiełbowski -były...
19. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Ostatnie pożegnanie dh.hm.Ewy Miłuch Szewczyk

Znamy już datę ostatniego pożegnania dh.hm.Ewy Miłuch Szewczyk.                         W...
09. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Chwila wspomnień i zadumy!

 Smutny dzień -po informacji o śmierci hm. Ewy Miłuch-Szewczyk skłania...
07. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.Ewa Miłuch Szewczyk odeszła na wieczną wartę!

Z głębokim smutkiem otrzymałem dzisiaj przykrą wiadomość.Wczoraj o godz.20 odeszła...
07. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne historyczne materiały

Tak jak obiecałem na mojej stronie będę publikował kolejne ciekawe...
03. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Fajny dzień z hm.Pl Janem Kiełbowskim

Dzisiaj odwiedziłem instruktora ZHP dh.hm.Pl Jana Kiełbowskiego od którego rozpoczęla...
28. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Sporo fotek ze zbioru hm.Pl Jerzego Gruszki

 W ubiegłym tygodniu z Teresą Gruszką żoną śp.Jerzego Gruszki odwiedziliśmy...
24. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Komisja Historyczna -kontakt

W związku z licznymi zapytaniami od czytelników o kontakt z...
14. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta tuż,tuż - kolejne prezenty!

Jako że święta tuż tuż a ja byłem grzeczny to...
05. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Pierwsza wystawa prawie gotowa

   
03. 04. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Danusia Szczęsna nadaje!

Dzisiaj dotarła do mnie bardzo fajna przesyłka z Wrocławia.W paczce...
28. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Chwilka wspomnień !

Siedzę sobie przy komputerze i mam czas chwilkę powspominać wyznaczając...
25. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Danuta Sitek i dh.Sławomir Augustyniak zapraszają cd.

                   ...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna tablica prawie gotowa

Kolejne popołudnie i jest kolejna  tablica na wystawę prawie gotowaJeszcze...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Józefie dziękuję!

Nie minęła doba a już nasze zbiory po publikacji plakietek...
16. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny krok do wystawy z okazji 80 lecia ZHP na Dolnym Śląsku

Dzisiejsza środa minęła Nam: dh.Janinie Kamińskiej i dh.Andrzejowi Gawłowskiemu bardzo...
15. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcmistrz Polski Ludowej - historia

W związku z zapytaniami przypomnę za encyklopedią historię stopnia hm.Pl.Na...
06. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Ciekawa historia z Cieplic zebrana w jednym miejscu

  Dzisiaj moje zbiory zasilił mój przyjaciel Imiesław Kudraszew. W imieniu...
02. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Artefakty do naszego muzeum

 Tak jak pisałem wcześniej kolejna prezentacja pozyskanych artefaktów do naszych...
26. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Relacja dh.Turakiewicza

Poniżej dalszy ciąg relacji fotograficznej ze spotkania seniorów w Karkonoskim...
26. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Seniorzy w Karkonoskim Hufcu

 25 lutego 2023r w siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP odbyło się...
25. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.