Ocalić od zapomnienia...

Będzie w Jeleniej Górze ul.im.Aleksandra Kamińskiego

.

Dotarła do mnie bardzo interesująca informacja.Rada Miasta Jelenia Góra na wniosek naszego instruktora pwd. Aleksandra Reich-Chwalichwost

(Tu prezentuje wniosek)

jednogłośnie zaakceptowała nazwę ul. hm.Aleksandra Kamińskiego Kamyka. Będzie to ulica w pobliżu  siedziby Karkonoskiego Hufca ZHP.

                                                                                     Jest to łącznik między ul.Ogińskiego a Wiejską. Ta wiadomość to uznanie dla jeleniogórskiego ZHP za wkład pracy na rzecz Miasta i środowiska.Poniżej  duży skrót informacji o naszym bohaterze.

 

Aleksander Kamiński (1903-1978)

 

Aleksander Kamiński przez całe swoje życie głosił i propagował idee skautowskie. Był pedagogiem, harcmistrzem, żołnierzem Armii Krajowej, twórcą formacji Szarych Szeregów oraz autorem wydanej konspiracyjnie podczas okupacji książki "Kamienie na szaniec".

Aleksander Kamiński urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później wyjechał z rodzicami do Kijowa. W 1915 r. zrezygnował z nauki i podjął się pracy gońca, by pomóc matce po śmierci ojca. Na Ukrainie spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W 1918 r. wstąpił do 1. Męskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki w Humaniu. Nadrobił materiał szkolny klas V i VI i z sukcesem zdał wszystkie egzaminy. Powrócił do Polski, do Warszawy w 1921 r. Tu zdał maturę i rozpoczął studia na wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po ich ukończeniu pracował jako nauczyciel historii. Pełnił również funkcję komendanta Hufca Pruszkowskiego i Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy oraz publikował swoje felietony w czasopismach, takich jak: "Iskry", "Płomyk" i "Małe pisemko".

Wojenne losy

II wojna światowa to czas, w którym Aleksander Kamiński organizował pomoc dla sierot, był redaktorem naczelnym "Biuletynu Informacyjnego", aktywnym członkiem Szarych Szeregów i założycielem Organizacji Małego Sabotażu Wawer. Działalność organizacji Wawer opisał w "Kamieniach na szaniec" oraz w "Wielkiej grze", w której zawarł również przepis na skuteczne prowadzenie walki podziemnej, przez co jej publikacja została wstrzymana. Angażował się również w prace Wojskowego Pogotowia Harcerzy oraz prowadził Komitet Samopomocy Społecznej dla uchodźców i pogorzelców. We wrześniu 1939 r. podczas tajnego spotkania członków Naczelnej Rady Harcerskiej Kamiński przedstawił projekt organizacji męskiego harcerstwa podziemnego, w wyniku czego Związek Harcerstwa Polskiego przemianowano na Szare Szeregi. Po upadku powstania warszawskiego otrzymał nominację na podporucznika rezerwy Wojska Polskiego i od tego czasu nie brał już udziału w działalności państwa podziemnego.

Praca naukowa

Po wojnie Kamiński powołany został w skład Tymczasowej Naczelnej Rady Harcerskiej. Został również wiceprzewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego. W 1947 r. pozbawiono go tej funkcji, a w 1949 r. usunięto z ZHP z przyczyn ideologicznych. Fakt podporządkowania Związku Harcerstwa Polskiego strukturom PZPR miał duży wpływ na decyzję Kamińskiego o skupieniu się na pracy naukowej. Wykładał na Uniwersytecie Łódzkim w katedrze pedagogiki ogólnej, a następnie w katedrze historii doktryn pedagogicznych. W 1962 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Społecznej. W międzyczasie zdobywał kolejne tytuły naukowe: doktora filozofii (1947) i habilitację na podstawie pracy "Prehistoria polskich związków młodzieży" (1959). W 1969 r. mianowany został profesorem nadzwyczajnym.

Pod koniec życia Kamiński przeprowadził się do Warszawy, gdzie zmarł 15 marca 1978 r. Pochowany został na Powązkach Wojskowych w Warszawie, w kwaterze Szarych Szeregów - tam, gdzie spoczęli również bohaterowie "Kamieni na szaniec": Zośka, Alek i Rudy.

"Kamienie na szaniec"

W czasie swojego życia Aleksander Kamiński pisał felietony, opowiadania i rozprawy naukowe, m.in. na temat organizacji harcerskich. Najbardziej znana pozycja w jego twórczości literackiej to "Kamienie na szaniec". Jest to powieść, która po raz pierwszy drukiem ukazała się w 1943 r. Przedstawia opartą na faktach historię członków grupy Szare Szeregi. Opowieścią tą Kamiński chciał upamiętnić warszawskich harcerzy i oddać im hołd oraz propagować ideały braterstwa. Drugim po "Kamieniach na szaniec" bestsellerem pisarza w kategorii literatury okupacyjnej była "Wielka gra".

Aleksander Kamiński - zasłużony nauczyciel

Kamiński uznawany był za jednego z najbardziej zasłużonych nauczycieli akademickich. W dowód uznania uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei wyrazem podziękowania za pomoc, jakiej Kamiński udzielił w czasie okupacji członkom organizacji harcerzy żydowskich i żydowskiego ruchu oporu było przyznanie mu w 1991 r. przez Instytut Jad Waszem tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Popiersie Kamińskiego znajduje się w ogrodach Łazienek Królewskich, w pobliżu Świątyni Sybilli.

Nowy krąg dh.Danuty Sitek

Dostałem sympatyczną przesyłkę. W Karkonoskim hufcu powstał nowy krąg seniora...
10. 11. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Będzie w Jeleniej Górze ul.im.Aleksandra Kamińskiego

Dotarła do mnie bardzo interesująca informacja.Rada Miasta Jelenia Góra na...
29. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Cd.świąt w Hufcu

Tak jak obiecałem kilka kolejnych fotek ze strony Karkonoskiego Hufca...
21. 12. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerski Turniej strzelecki na zakończenie roku harcerskiego

18 czerwca na bazie harcerskiej w Szklarskiej Porębie odbył się...
18. 06. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Rys historyczny Domu harcerza

Ważna i ciekawa informacja o kolejnej siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP.Informuję...
28. 10. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Nadzwyczajny Zjazd Karkonoskiego Hufca ZHP

27 września 2020r w nowej siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP odbył...
26. 09. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Nowa siedziba Karkonoskiego Hufca ZHP

Miło mi zakomunikować że nasz Hufiec od lipca zmienił swoją...
17. 09. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Strzeleckie lato z Karkonoskim Hufcem ZHP

  Za nami drugie spotkanie w ramach strzeleckiego lata z dziećmi...
08. 07. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Trudne święta

"Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem, Druh, Druhowi,...
05. 04. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Instruktorzy Karkonoskiego Hufca ZHP pomagają!

  Uruchamiamy akcję pomocy osobom starszym i samotnym. Pomożemy w prostych...
18. 03. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Ruch wodny w ZHP

  Poszperałem by dać początek artykułów o wodniactwie i drużynach wodnych...
08. 11. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jeśli chcesz wrócić do ZHP- przeczytaj!

  Znalazłem w internecie :Ważne dla tych którzy formalnie chcą powrócić...
09. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Spotkanie pod sztandarem

7.09.2019 w malowniczej Łomnicy odbyła się alarmowa zbiórka instruktorów seniorów...
08. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Zbiórka instruktorów hufca Jelenia Góra którzy służyli pod tym sztandarem!

Grupa instruktorów seniorów ZHP z terenu działania  Hufca Jelenia Góra...
14. 07. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Stopnie instruktorskie w ZHP

Dla tych którzy chcą być na bieżąco materiał o aktualnie...
25. 04. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska trójka

Dotarło do mnie fajne zdjęcie. W jednym miejscu trzech komendantów:...
18. 04. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta tuż,

Warto pamiętać o przyjaciołach.My pamiętamy o zuchach,harcerzach i instruktorach ZHP...
12. 04. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska komenda

Poniżej ciekawe materiały ze zbioru dh.Janusza Milewskiego udostępnione w ramach...
08. 04. 2019 Janusz Milewski
Read more

Zapomniana akcja hotel

Warto przeczytać.Ciekawa historia o tych co budowali...    
20. 03. 2019 Andrzej Bira
Read more

Klub lotnika

To już historia.  
04. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jeleniogórscy komendanci Hufców

Wykaz komendantów jeleniogórskiego Hufca od 1945r do chwili obecnej     Jelenia Góra...
16. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Prolog

Od pewnego czasu w przytulnej Czekoladziarni w Jeleniej Górze w...
15. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Mój bohater

Siedząc przy kominku oglądam materiały archiwalne o harcerstwie i trafiłem...
11. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.