Ocalić od zapomnienia...

Bieszczady 40

.

Poniżej książka o harcerzach uczestniczących w Harcerskiej Akcji Bieszczady 40.HUfiec Jelenia Góra i jego harcerze i instruktorzy brali czynny udział w zagospodarowaniu dzikich Bieszczad.Już niedługo zaprezentujemy wspomnienia mojego przyjaciela harcmistrza Tomasza Tomali wielokrotnego uczestnika tej akcji.Wielu uczestników poprzez zabawę,ciężką pracę łączyło przyjemne z pożytecznym.A po cięzkiej pracy była zabawa,wspólne ogniska i śpiewanie

 

„Hej Bieszczady, hej Bieszczady,
Na Bieszczady nie ma rady,
chciałem sobie pokowboić ,
A tu trzeba krowy doić.
Krowy doić, kury macać,
I widłami gnój przewracać.”

Ale o tym wspominać będzie Tomasz.Książka oczywiście wyszperana w internecie zachęcam do kupna i lektury a uczestników do dyskusji.

Operacja ,,Bieszczady ’40” – to największa i najbardziej znana akcja harcerska lat powojennych, która rozpoczęła się w 1974 roku i miała trwać 10 lat – do czterdziestolecia Polski Ludowej. Miała włączyć harcerzy w zagospodarowanie i ożywienie kulturalne Bieszczadów i równocześnie umożliwić im przeżywanie wakacji wśród wspaniałej przyrody dzikich i niedostępnych wtedy gór. Niestety, dobrą i pożyteczną w założeniach ideę, obudowano taką ilością propagandy, sloganów i pustych haseł, a także zaplanowano na tak ogromną skalę, że musiała przekroczyć rozsądne granice i została uznana jako przykład propagandy sukcesu.


Książka nie mówi jednak tylko 10 latach operacji ,,Bieszczady’ 40”, harcerze bowiem związali się z tą krainą dużo wcześniej i są tutaj do dnia dzisiejszego. Chce przypomnieć kiedy pojawili się w Bieszczadach po II wojnie światowej, co tutaj robili i jakie skutki do dzisiejszego dnia, ma obecność młodych ludzi w szarych, zielonych i granatowych mundurach. A jeżeli lektura tej opowieści przypomni komuś własną młodość, jeżeli „oczyma duszy” zobaczy ognisko i niesamowite bieszczadzkie niebo, to będzie znaczyło, że trud nasz nie poszedł na marne.

Małgorzata Jarosińska jest historykiem, instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza i społecznym instruktorem Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Całe życie zawodowe związana z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, a życie „społeczne” i prywatne – z harcerstwem, dziećmi i górami.

Z doświadczenia wie, jak ważne dla historii jest zabezpieczanie źródeł i zbieranie relacji oraz wspomnień od uczestników pewnych wydarzeń. Właśnie dlatego, żeby ocalić od zapomnienia wiele lat harcerskiej działalności w Bieszczadach, podjęła się napisania tej książki – świadoma narażania się na krytykę z wielu stron. Książka nie jest opracowaniem naukowym, ale też nie jest fikcją literacką. Jest opowieścią o harcerzach i Bieszczadach, opartą po części na źródłach archiwalnych, a w dużej części na wspomnieniach ludzi, którzy tam przeżywali swoją młodość w mundurach harcerskich.

Format: 155 x 215 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
180 stron

Adriana Pyszkowska
Libra PL

Rate this item:

 

Stopnie harcerskie i instruktorskie -historia

Szukając materiałów  do moich zbiorów natknąłem się na książkę "Sto...
07. 02. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

9 szczep historia z bohaterem

I nowy tekst pozyskany do  mojej i waszej kolekcji od...
03. 02. 2020 Jerzy Gruszka
Read more

Plakietki i ich zastosowanie

Czas płynie a życzliwych instruktorów przybywa.Dzisiaj hm.Jan Płonka podesłał mi...
16. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Ze zbiorów Jerzego Gruszki

   Poniżej dla ciekawych moje materiały w ramach programu "ocalić od...
12. 01. 2020 Jerzy Gruszka
Read more

Odznaka Hufca

Kilka dni temu odezwał się do mnie instruktor z Łodzi...
11. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Nasze odznaki w Łodzi!

Miło mi jest poinformować,że czytają nas również w Łodzi.Po miłej ...
07. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Zdobnictwo w harcerstwie na różne okazje

Czas przystąpić do pracy po długich świętach. Zgodnie z obietnicą...
02. 01. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Spotkanie wigilijne

17 grudnia w przytulnej Czekoladziarni w Jeleniej Górze  na zaproszenie...
17. 12. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta tuż tuż!

Seniorzy ZHP z Jeleniej Góry serdecznie zapraszają przyjaciół  na wieczór ...
06. 12. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Zlot ZHP 1988

Dzięki uprzejmości dh.Danuty Sitek z grona instruktorów seniorów działających w...
01. 10. 2019 Danuta Sitek
Read more

Historia finskiego ogniska

Odpowiadam na liczne pytania- dlaczego moje ulubione  ognisko nosi nazwę...
13. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odznaki z hufca i chorągwi

Poniżej kilka odznak funkcjonujących  na naszym terenie działania.Odznaki ze zbioru...
26. 08. 2019 Janusz Milewski
Read more

Różne plakietki ze zbioru Andrzeja Gawłowskiego

Udało mi się zebrać w jednym miejscu odnalezione plakietki z...
15. 06. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerskie wyprawy na Sokolik

Fotka z instruktorskich szaf     Mały konkurs: Kto oprócz  Barbary i Janusza...
20. 05. 2019 Adam Solarz
Read more

Warto wiedzieć

WArto wiedzieć i pamiętać o znaczeniu  symboli  
17. 05. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jak powstała plakietka hufca Jelenia GÓRA

Poniżej  projekty plakietki hufcowej Hufca ZHP Jelenia Góra z okresu...
10. 04. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Bieszczady 40

Poniżej książka o harcerzach uczestniczących w Harcerskiej Akcji Bieszczady 40.HUfiec...
14. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Monografia 19LDH

Poniżej wybrane fragmenty z pracy dyplomowej Artura Chmielewskiego.      
01. 03. 2019 Artur Chmielewski
Read more

Ciekawe grafiki

Kilka grafik ze zbioru Dh.Danuty Sitek-pamiątki Ojca ze zlotu w...
28. 02. 2019 Danuta Sitek
Read more

Kilka plakietek

 Kolejne plakietki do naszych zbiorów   kilka_plakietek
11. 01. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.