Ocalić od zapomnienia...

Wspomnienia,wspomnienia - warto pamiętać

.

Dotarły do mnie takie pisma od dh.hm  Andrzeja Nowickiego,a dotarły dlatego,że wraz z dh.hm Janem Kiełbowskim byłym Komendantem Chorągwi Jeleniogórskiej jesteśmy uczestnikami spotkań po latach.Tam mamy okazję prezentację naszych jeleniogórskich artefaktów i wspomnień w pracy w ZHP naszych i naszych Kolegów. O spotkaniu pisałem wcześniej teraz kolejne info

 

 

XX Harcerskie Spotkanie po Latach, 2024

– relacja –

            Sobota, 21 września 2024 roku – po raz dwudziesty spotkali się instruktorzy harcerscy, stanowiący przed laty organizacyjną i programową czołówkę Związku Harcerstwa Polskiego. Trzeci raz gościliśmy w Warszawskiej Uczelni Medycznej na Mokotowie. Było nas 86 osób. Jak zawsze gorące serca i uśmiechnięte twarze.

            O godzinie 12. spotkanie otworzył w amfiteatrze przewodniczący Komitetu Organizacyjnego spotkań Andrzej Ornat. Odśpiewaliśmy hymn Wszystko co nasze. Lata mijają – zauważył witając nas przewodniczący – a liczba uczestników spotkań zmienia się nieznacznie. Gdy jednych braknie z różnych powodów, stawiają się inni, niektórzy pierwszy raz, czasem po długiej przerwie. W naszym imieniu Andrzej przywitał zastępcę naczelniczki ZHP, hm. Bartosza Bednarczyka oraz przedstawicielkę dyrektora Muzeum Harcerstwa, hm. Hannę Kocerkę. Przekazał też pozdrowie-nia od rektora i profesora goszczącej nas uczelni, dra Waldemara Dębskiego.

            Uczestnicy spotkania uczcili pamięć druhen i druhów, którzy w minionym roku odeszli od nas na zawsze.

            Nie traktujemy dzisiejszego spotkania jako wielkiego jubileuszu, ale dumni jesteśmy, że to już dwudziesty raz, corocznie (z wyjątkiem dwóch lat pandemicznych), a pierwszy raz był we wrześniu 2003 roku. Kilka miesięcy wcześniej, wśród nas licznie uczestniczących w pogrzebie naczelnika Jerzego Wojciechowskiego, padło pamiętne pytanie: czy musimy spotykać się tylko na pogrzebach? Rzucił je Krzysztof Szuster, a niedługo potem spotkało się kilku założycieli później-szego Komitetu Organizacyjnego Spotkań.

            Andrzej Ornat omówił pokrótce historię, idee, cele i dorobek naszych spotkań, nazywając ich uczestników „żywymi kartami historii ZHP”.

            W 2024 roku dwie druhny spośród powszechnie znanych, szanowanych i cenionych uczestników spotkań obchodziło 90. rocznicę urodzin: Irena Repetowicz i Janina Wunderlich.                    List od naczelniczki ZHP oraz kierownika Wydziału Seniorów i Starszyzny Harcerskiej GK zastępca naczelniczki Bartosz Bednarczyk wręczył Ninie Wunderlich, która w serdecznych słowach podzię-kowała władzom harcerskim oraz Komitetowi Organizacyjnemu Spotkań.

            Dziewięcioro spośród nas obchodziło w tym roku 80-lecie: Stanisława Helbin, Piotr Łapa, Andrzej  Rembalski, Adam Solorz, Stanisław Tołwiński, Mirosław Urbaniak, Wanda Uszok, Zbig- niew Wołynka i Wanda Zając-Bohdanowicz. Dla wszystkich przygotowano jubileuszowe portrety i listy gratulacyjne. W imieniu jubilatów podziękował i refleksjami podzielił się Piotr Łapa. Do podziękowań przyłączyli się Gizela Korzycka i Staszek Tołwiński.

            Zastępca naczelniczki ZHP przekazał uczestnikom spotkania pozdrowienia oraz słowa uz-nania za 20 dorocznych spotkań po latach od naczelniczki hm. Martyny Kowackiej. Podziękował Komitetowi Organizacyjnemu i osobiście Andrzejowi Ornatowi za konsekwencję oraz pogratulo-wał wytrwałości w skupianiu uczestników spotkań. Każdy z nas otrzymał okolicznościowy  osobis-ty list przewodniczącego ZHP hm. Krzysztofa Patera (załącznik do relacji).

            Jako członek Głównej Kwatery odpowiedzialny za seniorów i starszyznę harcerską mówił o sztafecie pokoleń w Związku Harcerstwa Polskiego, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju harcerstwa i budowania naturalnej pamięci o doświadczeniach wcześniejszych pokoleń.

            Pomimo zmieniającej się rzeczywistości harcerstwo pozostało wierne hasłu wzywającemu do gotowości. Z należytym odzewem środowisk harcerskich spotkał się alert naczelniczki ZHP „Bądź Gotów!”, ogłoszony w celu łagodzenia skutków powodzi.

            Wielkim nadchodzącym wyzwaniem jest 26. Światowe Jamboree Skautowe w 2027 roku, którego zorganizowanie powierzono Związkowi Harcerstwa Polskiego. Będzie to zlot 50. tysięcy uczestników ze świata, wymagający zaangażowania całego Związku, w ramach programu "Wszyscy jesteśmy gospodarzami". Druh Bartosz przekazał każdemu z uczestników spotkania list naczelniczki ZHP hm. Martyny Kowackiej i dyrektora wykonawczego Jamboree hm. Karola Gzyla, w którym serdecznie zachęcają seniorki i seniorów harcerskich do udziału w Jamboree oraz w przyjmowaniu skautek i skautów (list jest załącznikiem do relacji). Wszyscy dostaliśmy znaczki 26. Jamboree.

            Na zakończenie zastępca naczelniczki potwierdził gotowość wspierania inicjatyw ze strony i na rzecz harcerskich seniorów, a zwłaszcza wspólnego szukania ich miejsca w organizacji.

            Tadeusz Morawski wyraził uznanie dla uczestników dwudziestu dorocznych spotkań oraz dla ich organizatorów. Szczególnie dobrymi słowami opisał znaczenie „Pocztu harcmistrzyń i  harcmistrzów” autorstwa Stanisława Puchały. To unikalne i pomnikowe dzieło zostało wydane drukiem 10 lat temu, a autor do dziś skrupulatnie gromadzi i wprowadza uzupełnienia do przygo-towywanego wydania elektronicznego. Tadeusz odczytał swój wiersz „ku czci”, w którym nazwał Staszka naszym Gallem Anonimem, a dytyramb ten kończy się wezwaniem:

Żyj nam długo Anonimie,

Twoje dzieło nie zaginie.

            Hm. Hanna Kocerka przekazała pozdrowienia od dyrektora Muzeum Harcerstwa dra Pawła Bezaka oraz omówiła działalność i założenia programowe Muzeum.

            Janusz Syrokomski opowiedział o obchodach 50. rocznicy rozpoczęcia Operacji Bieszczady-40.

            Stało się już tradycją, że na Spotkaniach po Latach informujemy o dokonaniach – mówił Janusz – Samozwańczego Zespołu Wspierania ZHP dotyczących jubileuszy dużych imprez harcers-kich sprzed 50. lat. Dziś opowiem o 50-leciu rozpoczęcia Harcerskiej Operacji  Bieszczady-40 i na-szym w nim udziale. Składam gratulacje Alicji Wosik-Majewskiej, która kierowała jubileuszem i Darii Fron, komendantce Podkarpackiej Chorągwi ZHP oraz instruktorom Chorągwi za zorganizo-wanie wspaniałej imprezy. Miarą sukcesu było uczestnictwo w uroczystościach, obok naczelniczki Martyny Kowackiej dwóch byłych naczelników Krzysztofa Grzebyka i Ryszarda Pacławskiego, a również komendantów operacji Zbyszka Gajewskiego, Piotra Lapy, Juliana Nuckowskiego i Leszka Świątka, a także licznego grona komendantów i instruktorów stanic. Ale najbardziej wymiernym sukcesem według mnie był udział w drugim dniu około tysiąca harcerzy w  koszulkach i chustach chorągwianych. No i na koniec, w czasie występów  „Wołosatek”,  te wszystkie dzieciaki śpiewały, tańczyły, darły się z całych sił, a my seniorzy siedzieliśmy na ławkach i widzieliśmy znowu nasze Harcerstwo, które było jest i będzie zawsze. Jestem dumny z naszych dokonań, które miały duże znaczenie dla sukcesu obchodów.

            Wiosną tego roku pojechaliśmy – wspomniał Janusz – do Rzeszowa, aby przekazać Ko-mendzie Chorągwi naszą wiedzę o obchodach jubileuszowego 50. Międzynarodowego Harcers-kiego Festiwalu Młodzieży Szkolnej. Zwróciliśmy wtedy uwagę na dwa przedsięwzięcia, które mogłyby zostać również wykorzystane w bieszczadzkich obchodach: wystawę i sesję historyczną. Wystawa udała się dzięki Muzeum Harcerstwa, a że jest mobilna to może być przenoszona. Moż-na ją było oglądać pierwszego dnia w Ustrzykach Dolnych i drugiego pod namiotami w czasie kiermaszu. Za scenariusz wystawy brawa należą się Małgorzacie Jarosińskiej. Dzięki mrówczej pracy w harcerskich archiwach Katarzyny Paszkowskiej i Piotra Łapy, wspieranych przez Staszka Puchałę, udało się opublikować na bieszczadzkich forach zdjęcia i notki biograficzne o wszystkich komendantach Operacji oraz nazwiska około 500. komendantów stanic. Wywołało to duży rezo-nans na Facebooku, setki wypowiedzi i ogromną liczbę zdjęć nadesłanych przez uczestników Ope-racji z całego kraju. Zwieńczeniem naszego udziału w obchodach – stwierdził na zakończenie – są drugie uzupełnione wydania dwóch ważnych dla historii ZHP książek.

            Hanka Ciesielska przypomniała, że 2 kwietnia 2025 r. minie 50 lat od uroczystego przeka-zania przez władze województwa i miasta Związkowi Harcerstwa Polskiego odrestaurowanego piastowskiego zamku w Oleśnicy, który przez lata był siedzibą Centralnej Szkoły Instruktorów ZHP, a potem CSIZ.

            Zastępczyni komendantki CSI Danuta Parys z Gdańska wraz z mieszkającą w Oleśnicy Barbarą Słomką napisały 15 lipca br. do wszystkich związanych z „harcerskim” zamkiem oleśnic-kim list, a w nim przedstawiły pomysł jubileuszowego spotkania towarzyskiego – ale bez ambicji wielkiej imprezy. Do jego zorganizowania z pewnością włączą się byli instruktorzy i pracownicy CSI, a planujący przyjazd na spotkanie przywiozą zdjęcia i zapiski z tamtych lat. To ważne, bo oleśnicka biblioteka i Dom Spotkań z Historią gromadzą pamiątki związane z tym, co działo się w zamku, także w czasach harcerskich.

            Następnie przewodniczący przekazał obecnym pozdrowienia od osób, które chciały być, ale z ważnych przyczyn nie mogły na spotkanie przyjechać. Prosili o to instruktorzy dawnej Chorą-gwi Kaliskiej z Józkiem Kozanem i instruktorzy Chorągwi Bydgoskiej z Jankiem Graczkowskim oraz Leszek Adamski, Małgorzata Arendt, Pawel Babij, Ireneusz Borkowski, Sylwia Borowczyk, Adam Czetwertyński, Kazimierz Czyrnek, Ewa Gębala, Małgorzata Gędziorowska, Grażyna Goska, Krzysztof Grzebyk, Stanisława Helbin, Wiktor Kinecki, Barbara i Marek Klatowie, Ala Kopańska, Janusz M. Kowalski, Jurek Kowalski, Ryszard Kruk, Andrzej Krzyworzeka, Jerzy Kudlicki, Krzysztof Łabno-Korczyński, Kazimierz Marcyniuk, Katarzyna Marszałek, Wiesław Maślanka, Danusia Noszka-Leśniewska, Zofia Nowakowska, Joanna Nowicka, Elżbieta Nowotna, Julian Nuckowski, Ryszard Pacławski, Danusia Parys-Siodelska, Krzysztof Piotrowicz, Wojtek Rozwadowski, Barbara Siwek, Marian Stalka, Hanna Strzała, Barbara Szczerbińska, Zdzisław Szymor, Stanisław Teichert, Bożena Trytek, Włodzimierz Warchalewski, Wiesław Wiatrak, Anna Zatoń.

            W drugiej części spotkania wyświetlane były na ekranie zdjęcia z naszych spotkań, w tym z pierwszego w 2003 roku – wspomnień i wzruszeń nie było końca…

            Uczestnicy spotkania mogli kupić wydanie II pracy zbiorowej Tak było. Drogi i rozstaje harcerstwa, wzbogacone tekstami Jerzego Chrabąszcza, Krzysztofa Grzebyka, Wiktora Kineckiego, Stanisława Puchały i Janusza Syrokomskiego, a także wydanie II Ta nasza młodość… w Operacji Bieszczady-40 autorstwa Jerzego Kudlickiego przy współpracy z Jackiem  Wachnickim i Katarzyną Paszkowską.

            Przewodniczący podziękował w naszym imieniu Ireneuszowi Borkowskiemu, Danucie Noszce-Leśniewskiej i Markowi Zielińskiemu za istotny wkład w pokrycie kosztów spotkania. Wiele osób uiściło też wpisowe w kwocie wyższej niż umówiona.

            Atmosferę spotkania wspierali harcerskimi piosenkami – jak co roku – Krzysztof Jakubiec   i Zbyszek Piasecki.

            XX spotkanie zakończyło się, jak zwykle, w kręgu splecionych rąk. Żegnaliśmy się z nadzieją, że zobaczymy się wszyscy na XXI spotkaniu, we wrześniu 2025 roku.

                                                                                                                                                                                                                                                         Andrzej Nowicki

                                                                                                              (na podstawie  notatek Andrzeja Ornata)

w listopadzie  2024 roku

                                                             

                                                               

Wspomnienia,wspomnienia - warto pamiętać

Dotarły do mnie takie pisma od dh.hm  Andrzeja Nowickiego,a dotarły...
29. 11. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Pamiętajmy o tych którzy odeszli...

Pamiętajmy nie tylko od święta.Na naszej stronie znajdziecie zapiski o...
27. 10. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh Krzysztof Malczuk nadaje!

  Dzisiaj z rąk phm Waldemara Wiechnika otrzymałem przesyłkę od dh...
22. 10. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Smutna informacja!

Dotarła do mnie smutna wiadomość Szanowni, odszedł od nas druh Tadeusz Prokopiuk - nekrolog autorstwa Staszka...
17. 10. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Dh.Adam Solarz pisze

 Tak jak pisałem wcześniej na stronie jak niżej możecie poczytać...
25. 08. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.PL Kazimierz Truszczyński

W poniedziałek otrzymałem do mojej dyspozycji nową porcję artefaktów od...
29. 04. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Ostatnie pożegnanie!

11 kwietnia na starym cmentarzu w Cieplicach odbyło się ostatnie...
11. 04. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

hm.Pl Krystyna Truszczyńska odeszła na wieczną wartę!

Smutna wiadomość dotarła do mnie dzisiaj hm.Pl Krystyna Truszczyńska odeszła...
07. 04. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Dzieje Jeleniogórskiego Harcerstwa Zofia Zator

Dzisiaj nasze zbiory zasilił dh.hm Adam Solarz. Otrzymałem egzemplarz książki o...
03. 04. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Obiecana relacja dh.Danuty Sitek

Tak jak Wam obiecaliśmy poniżej relacja  hm Danuty Sitek z...
28. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Odszedł na wieczną wartę! Dh.Kazimierzu gdzie jesteś....

Po smutnej informacji  informacji od Marcina Piotrowskiego o śmierci jego...
22. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

32 WOŚP za nami!

   Tradycyjnie instruktorzy seniorzy wspierali WOŚP.Na pl.Ratuszowym w Jeleniej Górze hm.Andrzej...
05. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Kilka fotek z wystawy

    Jeszcze raz dziękuję darczyńcom i proszę o...
05. 02. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska wigilia!

17grudnia w siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP odbyła się harcerska wigilia...
17. 12. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Urodziny hm.PL Barbary Ważny -pamiętamy!

Dzięki Danusi i Sławkowi nasze życzenia i kwiaty dotarły do...
27. 11. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Listopadowe wspominki -pod jednym sztandarem!

Do przypomnienia informacji o harcerskiej rodzinie Łokajów zmobilizował mnie kol....
04. 11. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Pamiętajmy o tych którzy odeszli

Jeszcze kilka dni do 1.11.Pamiętajmy o tych których już nie...
23. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna kronika ze ŚMIGIEŁKA

Tak jak obiecałem dla zainteresowanych historią Lotniczego ŚMIGIEŁKA" kolejna porcja.A...
28. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Hm.Pl Janina Gierczak w akcji!

Tak jak już wcześniej wspominałem na spotkaniu seniorów ZHP spotkałem...
22. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejne kartki z kronik 19 Lotniczej

Tak jak obiecałem prezentuję poniżej kolejne kartki z życia 19...
14. 05. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejny tekst dh.Janusza Milewskiego

Przeglądając internet trafiłem na materiał opublikowany przez dh.Janusza Milewskiego dzisiaj...
08. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Dzień myśli braterskiej tuż tuż!

  Chcemy być razem z Wami więc zapraszamy na spotkanie w...
07. 02. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Pamiętajmy o Nich!

Pierwszy Listopad tuż,tuż.Przypominamy sobie i innym o ważnych postaciach z...
26. 10. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Dalszy ciąg wspomnień -spotkanie po latach!

Tak jak obiecywaliśmy kilka słów ze spotkania w "Czekoladziarni" Dnia 10...
01. 05. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Sporo wiadomości o hm.Wojciechu Dudku

Minęlo trochę czasu i dotarły na naszą stronę obiecane informacje...
30. 04. 2022 Adam Solarz
Read more

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.