Kronika harcerska
W ramach życia z historią prezentujemy poniżej pierwszą obiecaną kronikę z życia naszego hufca.Komisja historyczna Karkonoskiego Hufca ZHP wspólnie z instruktorami Seniorami będzie tak jak obiecała prezentować Wam nasze kroniki.Zapraszamy do przeglądania jak i przesyłania Waszych.Poniżej tekst wprowadzający dh hm Adama Solarza i adres gdzie można zobaczyć kronikę i wiele innych ciekawych książek.
KRONIKA HARCERSKA
― to ważny dokument w historii harcerstwa. Stanowiący uporządkowany w czasie zbiór informacji o wydarzeniach zachodzących w danej jednostce harcerskiej, takiej jak drużyna, szczep, hufiec czy obóz stały, wędrowny lub zimowisko. Jej celem jest zachowanie pamięci o aktywności oraz osiągnięciach druhen, druhów i instruktorów, a także o istotnych momentach i charakterystycznych cechach danej struktury harcerskiej. Kronika stanowi jeden z kluczowych dokumentów, które pozwalają ocalić od zapomnienia historię, tradycję i dokonania harcerzy. Po latach umożliwia przypomnienie, opowiedzenie i spisanie wydarzeń oraz faktów, które miały miejsce w przeszłości.
Prezentowana Kronika została założona w listopadzie 1956 roku, w okresie, gdy nie było jeszcze formalnej decyzji o wznowieniu działalności ZHP.W kronice spisano wydarzenia, które my, dawni instruktorzy harcerscy, znamy, choć niektóre fakty może zbyt ogólnie. W rozmowach z phm. Anną Planetową, Tatianą Grabowską, hm. Czesławem Hake, HO Marianem Ważnym oraz Bogdanem Kudraszewem (wymienionymi imiennie w Kronice) poznawaliśmy historię działalności Komendy Powiatowej Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej (OHPL) oraz pierwszej Komendy Hufca Harcerzy i Harcerek ZHP, powołanej 14 grudnia 1956 roku. Aktualnie możemy historię tę poznać szczegółowo.
W Kronice czytamy m.in.:
Na wieść o przywróceniu do działalności ZHP […] „w oczach pojawiły się łzy, których nie wstydzili się hm. od 1935 roku dh. Płanetowa, uczestnik walki zbrojnej z okupantem, dh. phm. Hake, Harcerz Orli Kaszycki, phm. Jaworski i inni. Więc po ośmiu latach bezprawia, jakiego dopuszczono się na naszym ukochanym Związku, znów jesteśmy potrzebni […]”.
Wspomnienia:
[…] „Noc, przy ognisku trzech harcerzy wpatrzonych w mieniące się złote płomienie. Nad szczytami Pienin przesuwa się wolno Księżyc odbijający swą podobiznę w srebrzystej tafli Dunajca… Nad Trzema Koronami czerwieni się niebo, ognisko dogasa. Nagle ciszę leśną przerywa mocny głos jednego z nas: „Druhowie! Wierzę w zwycięstwo słusznej sprawy! Podajmy sobie ręce i przyrzeknijmy: kiedy przeminą złe dni, pamiętajmy! Musimy być pierwsi! Musimy rozpocząć pracę od nowa… dh St. (Stanisław Jaworski) rozpoczął pracę w Hufcu Jeleniogórskim” [...].
Poznajemy nazwiska kadry Wielkiej Gry ― kursów drużynowych pierwszego i drugiego stopnia, zarówno z dawnego ZHP, jak i działaczy Związku Młodzieży Polskiej pracujących w Organizacji Harcerskiej, a także imienny skład Komendy Hufca oraz Obywatelskiego Komitetu Fundacji Sztandaru (21 osób). W kronice znajdują się zdjęcia uczestników kursów (74), notatki z Gwieździstego Zlotu Hufca w Karpnikach.
Nieprzypadkowo na stronie tytułowej Kroniki widnieje namalowana „odznaka”, składająca się z trzech symboli: szachownicy lotniczej, Krzyża Harcerskiego oraz lilijki. Zapowiada ona kontynuowanie specjalności lotniczych w drużynach harcerskich oraz poznawanie dokonań pilotów z czasów II wojny światowej, w tym generała Stanisława Skalskiego – bohatera wojennego i więźnia celi śmierci, zrehabilitowanego w kwietniu 1956 roku. 19 maja 1957 roku mjr S. Skalski uczestniczył w uroczystym przyrzeczeniu harcerskim 19.LDH. Uroczystość miało miejsce podczas zlotu drużyn harcerek i harcerzy w rejonie siedziby Komendy Hufca na Wzgórzu Kościuszki 2 w Jeleniej Górze.(Kronika 19.LDH w zbiorach Archiwum Państwowego Odział w Jeleniej Górze).
Adam Solarz
https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/publication/69268/edition/64301
Dziękujemy !
A jak już zdecydujesz się przekazać swoje harcerskie pamiątki proszę o kontakt( jak w górnej zakładce).