Ocalić od zapomnienia...

Mój bohater

.


Siedząc przy kominku oglądam materiały archiwalne o harcerstwie i trafiłem na egzemplarz Mojego wydania o historii 19 drużyny lotniczej oraz harcerzy i instruktorów związanych z działalnością lotniczą w hufcu Jelenia Góra.

moj bohater 1Poniżej jeden z artykułów nawiązujących do historii nadania imienia „ Bohaterskich Lotników Polskich” hufcowi Jelenia Góra. Wielka praca zuchów, harcerzy i instruktorów hufca. Wiele ciekawych akcji i zadań przygotowanych  przez sztab ludzi: Janusza Milewskiego, Jerzego Gruszki Janka Płonki, Bogdana  Borowskiego, Konrada Mieczkowskiego, Jana Jagielskiego, Waldemara Wiśniewskiego  oraz wielu innych instruktorów hufca pod moim kierownictwem. Stworzenie całego programu realizowanego przez lata doprowadziło do nadania imienia hufcowi. Szkoda tylko że wiatr historii pozbył się tak szlachetnych bohaterów którym poświęcony był program i działania dzieci. Można by się zapytać dlaczego i komu przeszkadzali ”Bohaterscy Lotnicy  Polscy.”

Z archiwum:

Przez 45 lecie

Otrzymaliście do rąk bardzo skrócony rys historyczny działalności 19 Jeleniogórskiej Lotniczej Drużyny Harcerzy. Działalność nieprzerwana przez niemal pół wieku świadczy o dużym zaangażowaniu i harcie ducha jej instruktorów, harcerzy i przyjaciół harcerstwa. Trud­no wymienić wszystkich by nie pominąć nawet najmniejszych uczestników w pracy harcer­skiej.

Stwierdzić należy, że przez szeregi drużyny przeszło blisko 4000 harcerzy. Wielu z na­szych harcerzy pełni obecnie wiele ważnych i strategicznych funkcji. Każdy kto złożył przy­rzeczenie harcerskie na całe życie pozostaje wiernym zasadom prawa harcerskiego. Praca z dziećmi z różnych środowisk dała instruktorom “19” wiele satysfakcji. Wielu osiągnięciom drużyny towarzyszyła ciężka i ogromna praca drużynowego hm. Konrada Mieczkowskie­go. jak i wielu funkcyjnym którzy pomagali w życiu codziennym drużyny, jak i akcyjnie w obozach i kursach. Zdobycie wielu uprawnień takich jak: licencje pilotów, szybowników, modelarzy, instruktorów żeglarstwa, turystyki, wielu stopni instruktorskich to zasługa dobrej pracy z harcerzami.

Przynależność do elitarnej “19” była i jest wielkim zaszczytem. Stwierdzić należy, iż jest to jedyna drużyna na naszym terenie, która działa nieprzerwanie od 45 lat. Dzięki zaangażo­waniu i tematyce związanej z lotnictwem Rada Hufca ZHP w Jeleniej Górze, w okresie pełnienia przez Andrzeja Gawłowskiego funkcji Komendanta Hufca, podjęła prace nad bohate­rem którym w konsekwencji zostali Lotnicy Polscy. Mimo wielu prób zdyskredytowania kampanii “bohater”, hufiec otrzymał imię: “Bohaterskich Lotników Polskich” (szkoda że mo­ment ten ze względów politycznych nastąpił po moim odejściu z funkcji komendanta). Trady­cje bohaterskich działań lotników służą do dziś jako wytyczne do działania w harcerstwie hufca Jelenia Góra. Warto również podkreślić, iż trudno byłoby działać samodzielnie bez wsparcia duchowego i finansowego różnych instytucji i urzędów takich jak: Centrum Szkole­nia Radiotechnicznego w Jeleniej Górze. Urząd Miasta Jelenia Góra, wielu prywatnych spon­sorów i sojuszników. O wielu z nich przeczytać można w naszym wydaniu. Wielu instrukto­rów z dawnego Wojskowego Kręgu Instruktorskiego z WOSR, dzisiaj już szacowni oficerowie, w znacznym stopniu przyczynili się do przetrwania drużyny w obecnym kształcie. Współ­praca z Sądem w Jeleniej Górze oraz Obroną Cywilną pozwalała doposażyć  harcerzy “19”. Izba tradycji, znajdująca się w siedzibie drużyny przy ul. 1 Maja 67/67 (oficyna), jest obrazem działania harcerzy, instruktorów oraz sojuszników drużyny. Olbrzymi, niemodny dziś, spo­łeczny wkład pracy doprowadził do uzyskania nowej siedziby klubu, prace adaptacyjne, nowe ogrzewanie daje gwarancje w przyszłości pracy z młodzieżą w godziwych i normalnych warunkach. Być może reaktywowana Rada Przyjaciół Harcerstwa pod przewodnictwem hm Adama Solarza (przez wiele lat byłego Komendanta Hufca ZHP w Jeleniej Górze) pomoże w zdobyciu niezbędnych środków finansowych, które pozwala na szybkie zakończenie remontu i zakup nowego sprzętu na akcję letnią. W imieniu 19 Jeleniogórskiej Lotniczej Drużyny Harcerzy serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy wnieśli wkład w działalność na rzecz dzieci. Myślę, że słowa starej harcerskiej piosenki “harcerzem być to wcale nie wada, harce­rzem być każdemu wypada...” zachęcą nowych kandydatów do wstępowania do najstarszej drużyny harcerskiej na naszym terenie. Szczególne słowa podziękowania i uszanowania prze­syłamy na ręce pierwszego i najważniejszego honorowego członka naszej drużyny generała pilota Stanisława Skalskiego. Dziękujemy!

hm Andrzej Gawłowski

PS.W wyniku działań administracyjnych stało się:

moj bohater 3moj bohater 2

Cd.świąt w Hufcu

Tak jak obiecałem kilka kolejnych fotek ze strony Karkonoskiego Hufca...
21. 12. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerski Turniej strzelecki na zakończenie roku harcerskiego

18 czerwca na bazie harcerskiej w Szklarskiej Porębie odbył się...
18. 06. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Rys historyczny Domu harcerza

Ważna i ciekawa informacja o kolejnej siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP.Informuję...
28. 10. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Nadzwyczajny Zjazd Karkonoskiego Hufca ZHP

27 września 2020r w nowej siedzibie Karkonoskiego Hufca ZHP odbył...
26. 09. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Nowa siedziba Karkonoskiego Hufca ZHP

Miło mi zakomunikować że nasz Hufiec od lipca zmienił swoją...
17. 09. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Strzeleckie lato z Karkonoskim Hufcem ZHP

  Za nami drugie spotkanie w ramach strzeleckiego lata z dziećmi...
08. 07. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Trudne święta

"Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem, Druh, Druhowi,...
05. 04. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Instruktorzy Karkonoskiego Hufca ZHP pomagają!

  Uruchamiamy akcję pomocy osobom starszym i samotnym. Pomożemy w prostych...
18. 03. 2020 Andrzej Gawłowski
Read more

Ruch wodny w ZHP

  Poszperałem by dać początek artykułów o wodniactwie i drużynach wodnych...
08. 11. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jeśli chcesz wrócić do ZHP- przeczytaj!

  Znalazłem w internecie :Ważne dla tych którzy formalnie chcą powrócić...
09. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Spotkanie pod sztandarem

7.09.2019 w malowniczej Łomnicy odbyła się alarmowa zbiórka instruktorów seniorów...
08. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Zbiórka instruktorów hufca Jelenia Góra którzy służyli pod tym sztandarem!

Grupa instruktorów seniorów ZHP z terenu działania  Hufca Jelenia Góra...
14. 07. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Stopnie instruktorskie w ZHP

Dla tych którzy chcą być na bieżąco materiał o aktualnie...
25. 04. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska trójka

Dotarło do mnie fajne zdjęcie. W jednym miejscu trzech komendantów:...
18. 04. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Święta tuż,

Warto pamiętać o przyjaciołach.My pamiętamy o zuchach,harcerzach i instruktorach ZHP...
12. 04. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerska komenda

Poniżej ciekawe materiały ze zbioru dh.Janusza Milewskiego udostępnione w ramach...
08. 04. 2019 Janusz Milewski
Read more

Zapomniana akcja hotel

Warto przeczytać.Ciekawa historia o tych co budowali...    
20. 03. 2019 Andrzej Bira
Read more

Klub lotnika

To już historia.  
04. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jeleniogórscy komendanci Hufców

Wykaz komendantów jeleniogórskiego Hufca od 1945r do chwili obecnej     Jelenia Góra...
16. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Prolog

Od pewnego czasu w przytulnej Czekoladziarni w Jeleniej Górze w...
15. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Mój bohater

Siedząc przy kominku oglądam materiały archiwalne o harcerstwie i trafiłem...
11. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.