Mój bohater
Siedząc przy kominku oglądam materiały archiwalne o harcerstwie i trafiłem na egzemplarz Mojego wydania o historii 19 drużyny lotniczej oraz harcerzy i instruktorów związanych z działalnością lotniczą w hufcu Jelenia Góra.
Poniżej jeden z artykułów nawiązujących do historii nadania imienia „ Bohaterskich Lotników Polskich” hufcowi Jelenia Góra. Wielka praca zuchów, harcerzy i instruktorów hufca. Wiele ciekawych akcji i zadań przygotowanych przez sztab ludzi: Janusza Milewskiego, Jerzego Gruszki Janka Płonki, Bogdana Borowskiego, Konrada Mieczkowskiego, Jana Jagielskiego, Waldemara Wiśniewskiego oraz wielu innych instruktorów hufca pod moim kierownictwem. Stworzenie całego programu realizowanego przez lata doprowadziło do nadania imienia hufcowi. Szkoda tylko że wiatr historii pozbył się tak szlachetnych bohaterów którym poświęcony był program i działania dzieci. Można by się zapytać dlaczego i komu przeszkadzali ”Bohaterscy Lotnicy Polscy.”
Z archiwum:
Przez 45 lecie
Otrzymaliście do rąk bardzo skrócony rys historyczny działalności 19 Jeleniogórskiej Lotniczej Drużyny Harcerzy. Działalność nieprzerwana przez niemal pół wieku świadczy o dużym zaangażowaniu i harcie ducha jej instruktorów, harcerzy i przyjaciół harcerstwa. Trudno wymienić wszystkich by nie pominąć nawet najmniejszych uczestników w pracy harcerskiej.
Stwierdzić należy, że przez szeregi drużyny przeszło blisko 4000 harcerzy. Wielu z naszych harcerzy pełni obecnie wiele ważnych i strategicznych funkcji. Każdy kto złożył przyrzeczenie harcerskie na całe życie pozostaje wiernym zasadom prawa harcerskiego. Praca z dziećmi z różnych środowisk dała instruktorom “19” wiele satysfakcji. Wielu osiągnięciom drużyny towarzyszyła ciężka i ogromna praca drużynowego hm. Konrada Mieczkowskiego. jak i wielu funkcyjnym którzy pomagali w życiu codziennym drużyny, jak i akcyjnie w obozach i kursach. Zdobycie wielu uprawnień takich jak: licencje pilotów, szybowników, modelarzy, instruktorów żeglarstwa, turystyki, wielu stopni instruktorskich to zasługa dobrej pracy z harcerzami.
Przynależność do elitarnej “19” była i jest wielkim zaszczytem. Stwierdzić należy, iż jest to jedyna drużyna na naszym terenie, która działa nieprzerwanie od 45 lat. Dzięki zaangażowaniu i tematyce związanej z lotnictwem Rada Hufca ZHP w Jeleniej Górze, w okresie pełnienia przez Andrzeja Gawłowskiego funkcji Komendanta Hufca, podjęła prace nad bohaterem którym w konsekwencji zostali Lotnicy Polscy. Mimo wielu prób zdyskredytowania kampanii “bohater”, hufiec otrzymał imię: “Bohaterskich Lotników Polskich” (szkoda że moment ten ze względów politycznych nastąpił po moim odejściu z funkcji komendanta). Tradycje bohaterskich działań lotników służą do dziś jako wytyczne do działania w harcerstwie hufca Jelenia Góra. Warto również podkreślić, iż trudno byłoby działać samodzielnie bez wsparcia duchowego i finansowego różnych instytucji i urzędów takich jak: Centrum Szkolenia Radiotechnicznego w Jeleniej Górze. Urząd Miasta Jelenia Góra, wielu prywatnych sponsorów i sojuszników. O wielu z nich przeczytać można w naszym wydaniu. Wielu instruktorów z dawnego Wojskowego Kręgu Instruktorskiego z WOSR, dzisiaj już szacowni oficerowie, w znacznym stopniu przyczynili się do przetrwania drużyny w obecnym kształcie. Współpraca z Sądem w Jeleniej Górze oraz Obroną Cywilną pozwalała doposażyć harcerzy “19”. Izba tradycji, znajdująca się w siedzibie drużyny przy ul. 1 Maja 67/67 (oficyna), jest obrazem działania harcerzy, instruktorów oraz sojuszników drużyny. Olbrzymi, niemodny dziś, społeczny wkład pracy doprowadził do uzyskania nowej siedziby klubu, prace adaptacyjne, nowe ogrzewanie daje gwarancje w przyszłości pracy z młodzieżą w godziwych i normalnych warunkach. Być może reaktywowana Rada Przyjaciół Harcerstwa pod przewodnictwem hm Adama Solarza (przez wiele lat byłego Komendanta Hufca ZHP w Jeleniej Górze) pomoże w zdobyciu niezbędnych środków finansowych, które pozwala na szybkie zakończenie remontu i zakup nowego sprzętu na akcję letnią. W imieniu 19 Jeleniogórskiej Lotniczej Drużyny Harcerzy serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy wnieśli wkład w działalność na rzecz dzieci. Myślę, że słowa starej harcerskiej piosenki “harcerzem być to wcale nie wada, harcerzem być każdemu wypada...” zachęcą nowych kandydatów do wstępowania do najstarszej drużyny harcerskiej na naszym terenie. Szczególne słowa podziękowania i uszanowania przesyłamy na ręce pierwszego i najważniejszego honorowego członka naszej drużyny generała pilota Stanisława Skalskiego. Dziękujemy!
hm Andrzej Gawłowski
PS.W wyniku działań administracyjnych stało się: