Ocalić od zapomnienia...

Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina

.

Napisał do mnie dh Sławomir Augustyniak!

 

                                                                                                                                  Reutlingen 5.06.2022r.

„Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina”.

Tymi słowami Druh Andrzej Gawłowski rozpoczął informację o FEN-ie na stronie zhpjg.pl 

Ocalić od zapomnienia.

A to moje krótkie uzupełnienie wiadomości.

                                                                  

                                                                                                                Druhno! Druhu!

 Witamy Cię serdecznie po wakacyjnej przerwie. Wierzymy ,że Twoja przygoda ze słońcem i obozem przysporzyła Tobie wiele wrażeń a nowe przyjaźnie pozostaną na długo w pamięci. Proponujemy Wam nową przyjaźń - przyjaźń z Kręgiem Instruktorskim” FEN” skupiającym  drużynowych harcerskich z Chorągwi Jeleniogórskiej.

Te słowa napisałem jesienią 1980 roku po zakończonej Harcerskiej Akcji Letniej w Rowach.

 Dziś, po ponad 40 latach muszę dopisać trochę” prozy" o powstaniu  FEN-u,który został przedstawiony wcześniej   na stronie ”Ocalić od zapomnienia”, ponieważ jestem przekonany, że  znam tę  historię.

To nie było ognisko nad morzem ani silny, morski wiatr. (o naszych ogniskach i ciepłym fenowskim wietrze opowie niebawem Danusia - trzeba tylko uzbrioć się w cierpliwość). Zanim zapłonęło pierwsze fenowskie  ognisko we wrześniu 1981 roku wśród  ruin zamku " Rajsko" poprzedziły je 2  a może nawet 3 lata  wspólnych z Danusią Sitek marzeń o harcerstwie, które wywodziło się z idei skautingu lorda Roberta Baden -Powella. Już w Ustce w roku 1977 roku siedząc przy ognisku snuliśmy wizję przy dźwiękach gitary oraz nastrojowych piosenk  druha Józka Kuchto, który przez  kilka lat był członkiem naszej kadry programowej na obozach i zimowiskach.  Schyłek lat 70-tych dawał nam szansę na rozmowy  o nowym obliczu harcerstwa.

 Najważniejszym momentem w procesie tworzenia się FEN-U był przełom lipca i sierpnia 1979 roku i  wizytacja  Głównej Kwatery ZHP. Po wyjeździe zespołu wizytującego nasz obóz a głownie kurs drużynowych harcerskich I stopnia ,którego byłem  komendantem. ”ruszyły” szczegóły naszych marzeń – już wtedy wiedzieliśmy co planujemy zrobić i jak osiągnąć cel - pommimo tego nasza droga do jego osiągnięcia nie była łatwa i trwała prawie dwa lata. Jestem dumny, że proporzec kręgu FEN wygląda prawie tak jak na wykonanym przeze mnie rysunku. Trzeba jednak uruchomić wyobraźnię bo moja  szarotka nie była taka ładna jak ta, którą wyszyła w 1981 roku druhna Małgosia  Strycharska na proporcu  FEN-u oraz jeleniogórskiego wiatru.

 To co napisałem jesienią 1980 roku czekało ponad 40 lat na odczytanie.

Prawda jest taka.

                             - Ja spisałem nasze przemyślenia.

                             - Danusia przekazała nasze fenowskie myśli dalej  i z grupą młodych instruktorów założyli FEN , który stał się faktem we wrześniu 1981 roku.

 

To dowodzi, że nie zawsze zapisana kartka jest najważniejsza, ponieważ :

                                                                                     Myśl - Idea  - Serce zawsze zwyciężą.

 

 Z głębokim ukłonem chylę czoło przed tymi, którzy działali w FEN-ie i przyznam się, że jest mi żal, ponieważ nie mogłem z Nimi tego przeżyć. Podjąłem wtedy  inną życiową  decyzję – ale serce pozostało to samo. Jest dla mnie dużym wyróżnieniem zapowiedzieć, że już niedługo Danusia opowie Wam jak powstał Krąg Instruktorski „FEN”, jakie emocje towarzyszyły jego narodzinom  - ale również nie tylko o tym.

 

Ps.W tym miejscu dziękuję Danusi za okazaną pomoc w powstaniu i redakcji moich zapisków o kręgu FEN. Jedno jest pewne, że bez Jej zaangażowania oraz wiedzy którą mnie przekazała moje wspomnienia nie były by tak kompetne.

I jeszcze jedno Andrzeju ! Jesteś Wielki ! Dziękuję z całego serca.

                                                                                                                                      Z harcerskim pozdrowieniem

                                                                                                                                     Czuwaj  !       

                                                                                                                                            Sławek

Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina

Napisał do mnie dh Sławomir Augustyniak!                                                                                                                                     Reutlingen 5.06.2022r. „Bo wszyscy harcerze...
06. 06. 2022 Andrzej Gawłowski
fen
Read more

FEN cd.

Tak jak pisałem wcześniej zdobyłem kolejne ciekawe materiały o FENIE.Rękopis...
30. 10. 2021 Andrzej Gawłowski
fen
Read more

Kolejne cenne dary!

Dh.Danuta Sitek przekazała do Komisji Historycznej Karkonoskiego Hufca ZHP kolejne...
15. 10. 2021 Andrzej Gawłowski
fen
Read more

Szukajcie aż znajdziecie!

Kilka dni temu zadzwonił do mnie dh.Zbyszk Dygdałowicz z informacją,że...
08. 09. 2021 Andrzej Gawłowski
fen
Read more

FEN

"Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina".Trzeba przypadku by po wielu...
21. 10. 2019 Andrzej Gawłowski
fen
Read more

Odwiedza nas 151 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.