Ocalić od zapomnienia...

Harcerstwo,mój punkt widzenia

.
W cyklu piszą o nas tekst znaleziony w internecie.Autor obecny Komendant Karkonoskiego Hufca ZHP dh.hm.Robert Zapora.Zapraszamy do lektury.

Ona już jest. Taka historia!

 

W ostatnim czasie miały miejsce dwa ważne dla mnie wydarzenia. Jedno z nich jest takie, że światło dzienne ujrzała książka pt. Piechowice zarys monograficzny, z moim skromnym udziałem. Jest w niej dział poświęcony historii harcerstwa w mieście.

Oficjalna prezentacja książki miała miejsce w piątek 11 maja w Piechowickim Ośrodku Kultury. Wydawcą jest Związek Gmin Karkonoskich a autorami: Zdzisław Gasz i Romuald Witczak. Jest to w zasadzie pierwsze próba całościowego spojrzenia na losy miasta. Poprzednia książka, autorstwa także Z. Gasza, została wydana w 2012 roku i traktowała o znanych mieszkańcach miasta.

Tym razem autorzy zdecydowali się na szersze spojrzenie, od geografii, poprzez oświatę, działalność kulturalną, sportową po tradycje przemysłowe. Nie będę wdawał się w polemikę na temat rozłożenia akcentów ani nie zdobędę się na zrecenzowanie tej pozycji, ale cieszę się, że mam udział w jej powstaniu. Autorzy kilkakrotnie powoływali się na moje publikacje dotyczące życia miasta. Sam natomiast byłem autorem rozdziału Harcerstwo, który znalazł się w dziale Różne dziedziny działalności.

Na czterech stronach podjąłem próbę spisania najważniejszych wydarzeń z działania Związku Harcerstwa Polskiego w Piechowicach. Mało kto dziś pamięta, że swego czasu w naszym mieście istniał nawet hufiec a w latach prosperity (1979 rok) funkcjonowało aż 13 drużyn harcerskich i zuchowych, które skupiały blisko 400 zuchów i harcerzy. W książce można znaleźć krótkie uzasadnienie, skąd tak duża liczebność. W myśl zasady, że bliższa koszula ciału, poświęciłem odrobinę miejsca najdłużej działającej drużynie – 8 PDH „Burza”, którą miałem przyjemność założyć. Było to w 1995 roku a drużyna ta działa po dziś dzień (23 lata) i wiele wskazuje, że jeszcze trochę podziała (czego oczywiście Jej życzę). Dział ten jest ilustrowany, znajduje się w nim m.in. najnowsze (ubiegłoroczne) zdjęcie harcerzy ze Szczepu „Cicha Dolina”. Przygotowanie historii nie było łatwe, gdyż zachowała się szczątkowa dokumentacja z poprzednich lat. W zasadzie są to bardziej pamiątki niż dokumenty oraz wspomnienia byłych instruktorów, nieco zdeformowane zębem czasu. Zdaję sobie sprawę, że może nie wszystko udało mi się zauważyć czy odpowiednio zaakcentować, niemniej jednak najważniejsze, że nasz ruch nie został pominięty w tej książce, jak to często zdarza się w podobnych wydawnictwach dotyczących innych miast. Nie spocznę na tym i nadal będę prowadził prace nad odkrywaniem historii harcerstwa w tym niewielkim, ale jakże wdzięcznym miasteczku. Moim miasteczku. Pozycję „Piechowice zarys monografii” polecam szczególnie mieszkańcom Piechowic, ale i instruktorom Hufca Karkonoskiego, którzy interesują się historią regionu. Można ją nabyć w wydawnictwie regionalnym AdRem (www.adrem.jgora.pl).

A jeżeli ktoś przeczytał i ma niedosyt, albo ma dokumentację, którą może się podzielić – to zapraszam do kontaktu.

To pierwsza z ważnych dla mnie informacji. A druga? Komendantka Chorągwi Dolnośląskiej przyznała mi rozkazem stopień harcmistrza. Dziękuję opiekunce mojej próby, hm. Marii Łabaziewicz, przede wszystkim za cierpliwość do mnie. Jednym z wymagań na próbie było założenie i prowadzenie niniejszego bloga. Zdecydowałem, że nie wygaszę go po zamknięciu próby i nadal będę publikował swoje przemyślenia. Liczę, że zrozumiecie
Czuwaj!
hm. Robert Zapora

"Akcja Hotel" cd.

                                                                   We wrześniu w Szklarskiej Porębie  z inicjatywy grupy instruktorskiej...
16. 05. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Odeszli na wieczną wartę - wydanie uzupełnione

 Dh.hm.PL Adam Solarz uzupełnił  książkę o naszych instruktorkach i instruktorach...
27. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Zuchy w wydaniu dh.Uli Gałęskiej

Poniżej ciekawy materiał jak należy pracować z zuchami. Materiał ze...
19. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna książka dh.Adama

 Kolejna książka dh.hm.Pl. Adama Solarza już opublikowana.Jej cyfrową wersję zobaczysz...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerstwo Jeleniogórskie 1968-1970

Dla zainteresowanych historią jeleniogórskiego hufca zhp kolejna porcja informacji.Dh.Hm.Pl Adam...
10. 09. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Adam Solarz o Czesławie Hake -fragmenty z książki

Dzięki uprzejmości dh,Adama Solarza mamy ciekawe informacje o dh Czesławie...
05. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna publikacja dh.Adama Solarza

Dla zainteresowanych historią jeleniogórskiego harcerstwa informacja o nowej publikacji dh.hm.Adama...
07. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Adam Solarz Harcerska Służba Graniczna

Warto przeczytać kolejną książkę dh.Adama Solarza.Pełna treść znajduje się w...
28. 04. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Działalność opiekuńczo-wychowawcza Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jeleniej Górze w latach 1992 - 2002

 Do naszych zbiorów trafiła praca dyplomowa hm.Mariana Łaty,którą publikujemy poniżej.Zpraszamy...
19. 02. 2020 Marian Łata
Read more

Harcerstwo w Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1945-1950

W ramach naszych działań  w akcji "Ocalić od zapomnienia" referat ...
04. 12. 2019 Janusz Milewski
Read more

O organizacji Harcerskiej ZMP nieco inaczej

  Jerzy Gruszka                     Okres pomiędzy1 VI 1950( choć zmiany, będące próbą powielenia...
06. 11. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

O narodzinach polskiego harcerstwa

    Jerzy Gruszka       O narodzinach polskiego harcerstwa                            ( wybrane problemy )   Początki...
06. 11. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Harcerstwo,mój punkt widzenia

W cyklu piszą o nas tekst znaleziony w internecie.Autor obecny...
02. 11. 2019 Robert Zapora
Read more

Obiecana relacja z XVII Harcerskiego Spotkania po latach

 Jak obiecaliśmy wcześniej zamieszczamy relację ze spotkania w którym uczestniczyli...
11. 10. 2019 Jan Kiełbowski
Read more

Ważne informacje dla czytelnika !

Ważne informacje dla czytelnika! Czytelniku: dla ułatwienia znalezienia artykułów na stronie...
20. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary w działalności Jeleniogórskiego Hufca

Zespół instruktorów seniorów prezentuje poniżej historię sztandarów z działalności jeleniogórskiego...
18. 09. 2019 Adam Solarz
Read more

Ośrodki harcerskie

Kolejne wydanie.Warto przeczytać        
18. 04. 2019 Adam Solarz
Read more

Kilka fotek ze zbioru dh.Danki Sitek

  W ramach akcji ocalić od zapomnienia prezentujemy kilka fotek ze...
28. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jest dobrze

Poniżej tekst uchwały senatu oraz inne materiały na temat działania...
27. 03. 2019 Jurek Chrabąszcz
Read more

Pozostaję harcerzem

Pozostaję Harcerzem 17 grudnia 2018 r. zadzwonił do mnie Druh...
11. 03. 2019 Pawłowski Józef
Read more

Ze zbioru Andrzeja Biry

Ciekawe i odkurzone- dziękujemy.  
03. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Tradycje obozowe

Warto bo któż teraz tak pisze  
01. 03. 2019 Gruszka Jerzy
Read more

Kilka słów o autorach prac o jelniogórskim harcerstwie

Prace dyplomowe o jeleniogórskim harcerstwie   Wykaz autorów, którzy napisali prace...
18. 02. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Cyfrowy Dolny Śląsk

Cyfrowy Dolny Śląsk  ostatnio dodane V Ogólnopolski Biwak Harcerzy Starszych...
18. 02. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Piszą o nas

Zespół Harcerskiej Przeszłości Jelenia Góra zachęca do zapoznania się z...
30. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.