Ocalić od zapomnienia...

Pozostaję harcerzem

.

Pozostaję Harcerzem

17 grudnia 2018 r. zadzwonił do mnie Druh Andrzej z prośbą o włączenie się w działania związane z zachowanie pamięci o ZHP z okresu Polski Ludowej, dając do zrozumienia, iż nastały takie czasy – taka nowa polityka historyczna, które chcą wymazać ten czas Związku z kart pamięci.


Potraktowałem to jako kolejne, może już ostatnie, zadanie harcerskie. Brzmiało: - Zeskanuj swoją Książeczkę służbową Instruktorską i inne dokumenty poświadczające posiadane uprawnienia, działania i dokonania, napisz coś w rodzaju harcerskiego curriculum vitae (CV) i wszystko to do mnie prześlij. Odpowiedziałem po żołniersku, bowiem kiedyś byłem nawet zawodowym: - Tak jest! I już brałem się do dzieła, kiedy uświadomiłem sobie, że bliżej mi do osiemdziesiątki; że pamięć już nie ta; że wiśta wio, łatwo powiedzieć…
Po dłuższym czasie część dokumentów udało mi się odnaleźć, ale wrócić pamięcią do harcerskich początków nie mogłem – gdzieś się zapodziały. Pozostały tylko nazwy harcerskich (nie tylko) organizacji, do których przynależność zaliczyłem: Organizacja Harcerska Związku Młodzieży Polskiej (OH ZHP); Organizacja Harcerska Polski Ludowej (OHPL); Związek Młodzieży Polskiej (ZMS); Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP); Związek Młodzieży Wojskowej (ZMW) i Związek Harcerstwa Polskiego.
Pozostały w zakamarkach słowa: Obietnicy Zuchowej, Przyrzeczenia Harcerskiego i Zobowiązania Instruktorskiego, w których nie było Boga, ale była służba Polsce Ludowej, socjalizmowi, internacjonalizmowi, dzieciom i młodzieży.
Nie pamiętam jakim byłem zuchem – czy i po jakie sięgnąłem gwiazdki. Zucha ochoczego, czy sprawnego, czy gospodarnego? Ale znając siebie, jeśli tylko były do zdobycia, to je zdobyłem.
Nie pamiętam jakim byłem harcerzem, ale wiem, że kierowałem się służbą Polsce, braterstwem i samodoskonaleniem; że byłem zastępowym i drużynowym; że doszedłem do stopnia Harcerza Rzeczypospolitej i zdobywałem – zdobyłem, wiele sprawności.
Pamiętam, że 3 lipca 1978 r. złożyłem Zobowiązanie Instruktorskie i zostałem instruktorem Komisji Kształcenia Komendy Hufca Stargard Szczeciński. A że w tym czasie byłem już oficerem LWP – dyspozycyjnym oficerem, rzucano mnie po Polsce. Trafiłem też do Bydgoszczy gdzie byłem instruktorem Wydziału Kształcenia Komendy Chorągwi też do Jeleniej Góry zaliczając funkcję instruktora Wydziału Starszoharcerskiego Chorągwi.
Przypomniałem sobie przeglądając książeczkę instruktorską, że wiele i różnych pełniłem funkcji; że wiele i różnych ukończyłem kursów; że wiele i różnych zaliczyłem
harcerskich obozów i zgrupowań na terenie polski oraz zagranicą, będąc czy to oboźnym, czy – częściej, komendantem obozu; że doszedłem do najwyższego stopnia instruktorskiego – harcmistrza Polski Ludowej

oraz otrzymałem odznaki, odznaczenia i nagrody. Doceniano maje zaangażowanie, umiejętności dydaktyczne i organizacyjne.
Pamiętam dobrze, że ostatnią moją harcerską aktywnością było prowadzenie zajęć z metodyki harcerskiej na jeleniogórskim Studium Nauczycielskim dla wychowawczyń przedszkoli, a nawet bycie „promotorem” pracy zaliczeniowej dla jednej ze „studentek”, dotyczącej analizy tej metodyki.
Więcej grzechów – życie w okresie Polski Ludowej, służenie Jej z całych sił w granicach posiadanej wiedzy i umiejętności, nie pamiętam. Ale niczego nie żałuję – żadnej sekundy, którą poświęciłem harcerstwu i harcerzom. Nie czuję się gorszym harcerzem od tych później urodzonych – dzisiejszych; nie jestem gorszym sortem; nie pozwalam by pamięć o tamtym Harcerstwie i tamtych Harcerzach była fałszowana, wymazywana z kronik tej organizacji. Byliśmy i pozostajemy harcerzami, którzy Polskę (bez względu na przymiotnik) kochali i jej służyli. I nadal służą w miarę swych sił i możliwości, bowiem kto raz został harcerzem, pozostaje nim po kres swych dni.
hm PL Józef Pawłowski

 

"Akcja Hotel" cd.

                                                                   We wrześniu w Szklarskiej Porębie  z inicjatywy grupy instruktorskiej...
16. 05. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Odeszli na wieczną wartę - wydanie uzupełnione

 Dh.hm.PL Adam Solarz uzupełnił  książkę o naszych instruktorkach i instruktorach...
27. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Zuchy w wydaniu dh.Uli Gałęskiej

Poniżej ciekawy materiał jak należy pracować z zuchami. Materiał ze...
19. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna książka dh.Adama

 Kolejna książka dh.hm.Pl. Adama Solarza już opublikowana.Jej cyfrową wersję zobaczysz...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerstwo Jeleniogórskie 1968-1970

Dla zainteresowanych historią jeleniogórskiego hufca zhp kolejna porcja informacji.Dh.Hm.Pl Adam...
10. 09. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Adam Solarz o Czesławie Hake -fragmenty z książki

Dzięki uprzejmości dh,Adama Solarza mamy ciekawe informacje o dh Czesławie...
05. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna publikacja dh.Adama Solarza

Dla zainteresowanych historią jeleniogórskiego harcerstwa informacja o nowej publikacji dh.hm.Adama...
07. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Adam Solarz Harcerska Służba Graniczna

Warto przeczytać kolejną książkę dh.Adama Solarza.Pełna treść znajduje się w...
28. 04. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Działalność opiekuńczo-wychowawcza Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jeleniej Górze w latach 1992 - 2002

 Do naszych zbiorów trafiła praca dyplomowa hm.Mariana Łaty,którą publikujemy poniżej.Zpraszamy...
19. 02. 2020 Marian Łata
Read more

Harcerstwo w Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1945-1950

W ramach naszych działań  w akcji "Ocalić od zapomnienia" referat ...
04. 12. 2019 Janusz Milewski
Read more

O organizacji Harcerskiej ZMP nieco inaczej

  Jerzy Gruszka                     Okres pomiędzy1 VI 1950( choć zmiany, będące próbą powielenia...
06. 11. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

O narodzinach polskiego harcerstwa

    Jerzy Gruszka       O narodzinach polskiego harcerstwa                            ( wybrane problemy )   Początki...
06. 11. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Harcerstwo,mój punkt widzenia

W cyklu piszą o nas tekst znaleziony w internecie.Autor obecny...
02. 11. 2019 Robert Zapora
Read more

Obiecana relacja z XVII Harcerskiego Spotkania po latach

 Jak obiecaliśmy wcześniej zamieszczamy relację ze spotkania w którym uczestniczyli...
11. 10. 2019 Jan Kiełbowski
Read more

Ważne informacje dla czytelnika !

Ważne informacje dla czytelnika! Czytelniku: dla ułatwienia znalezienia artykułów na stronie...
20. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary w działalności Jeleniogórskiego Hufca

Zespół instruktorów seniorów prezentuje poniżej historię sztandarów z działalności jeleniogórskiego...
18. 09. 2019 Adam Solarz
Read more

Ośrodki harcerskie

Kolejne wydanie.Warto przeczytać        
18. 04. 2019 Adam Solarz
Read more

Kilka fotek ze zbioru dh.Danki Sitek

  W ramach akcji ocalić od zapomnienia prezentujemy kilka fotek ze...
28. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jest dobrze

Poniżej tekst uchwały senatu oraz inne materiały na temat działania...
27. 03. 2019 Jurek Chrabąszcz
Read more

Pozostaję harcerzem

Pozostaję Harcerzem 17 grudnia 2018 r. zadzwonił do mnie Druh...
11. 03. 2019 Pawłowski Józef
Read more

Ze zbioru Andrzeja Biry

Ciekawe i odkurzone- dziękujemy.  
03. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Tradycje obozowe

Warto bo któż teraz tak pisze  
01. 03. 2019 Gruszka Jerzy
Read more

Kilka słów o autorach prac o jelniogórskim harcerstwie

Prace dyplomowe o jeleniogórskim harcerstwie   Wykaz autorów, którzy napisali prace...
18. 02. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Cyfrowy Dolny Śląsk

Cyfrowy Dolny Śląsk  ostatnio dodane V Ogólnopolski Biwak Harcerzy Starszych...
18. 02. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Piszą o nas

Zespół Harcerskiej Przeszłości Jelenia Góra zachęca do zapoznania się z...
30. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.