Ocalić od zapomnienia...

"Akcja Hotel" cd.

.

                                                                  

We wrześniu w Szklarskiej Porębie  z inicjatywy grupy instruktorskiej dawnego hufca jeleniogórskiego a obecnie Karkonoskiego Hufca ZHP odbędzie się spotkanie z okazji 50 rocznicy zakończenia harcerskiej „Akcji Hotel” o której można  poczytać na naszej stronie w tekstach Andrzeja Biry bezpośredniego uczestnika tej  akcji. Poniżej opis jednego z mniej znanych epizodów o którym dowiedziałem się podczas rozmowy z dh.Andrzejem, o którym nikt nie wspomina, bo pewnie nikt nie pamięta. 

A było to tak:

 

    W drugim roku trwania „Akcji Hotel” uczestniczyła w niej młodzież z NRD zrzeszona w FDJ. Po dwóch dniach pobytu kierownictwo niemieckiej grupy poinformowało, że nikt na budowę nie pójdzie, bo to nie mieści się w statutowej działalności organizacji, a ponadto przyjechali oni na wypoczynek a nie do pracy.

   W tym momencie okazało się, iż znajomość języka niemieckiego u uczniów Technikum Hotelarskiego jest zbyt słaba, by rozstrzygać spory międzynarodowe. Okazało się też, iż błędem było niezatrudnienie w kadrze obozu wytrawnego tłumacza.

   Komendant obozu – dh Jan Cikorski zwrócił się o pomoc do Komendy Hufca, zaznaczając, że sprawa jest delikatna i ktokolwiek przyjedzie rozstrzygać spór, musi być na tyle wytrawnym politykiem, by nie dopuścić do „afery międzynarodowej”. Misję załagodzenia sytuacji i skonkretyzowania, jaka ma być rola grupy niemieckiej w „Akcji Hotel”, powierzono dh. Andrzejowi Birze – z-cy komendanta Hufca.

    Andrzej Bira poprosił o pomoc znanego polonistę i germanistę – prof. Jerzego Szefera z jeleniogórskiego Liceum Ogólnokształcącego. Po przybyciu na teren obozu zastano rozsierdzoną kadrę FDJ i siedzącą pod namiotami niemiecką młodzież. Zrobiono zbiórkę i strona niemiecka wyartykułowała w grzecznym ale zaczepnym tonie liczne pretensje, sprowadzające się do tego, że inne warunki wakacyjnego wypoczynku im obiecywano niż tu zastane. Ponadto, nie spodziewali się, że praca będzie taka, jak na prawdziwym placu budowy.

    W odpowiedzi strona polska wyjaśniła, że wszelkie szczegóły pobytu w najdrobniejszym detalu były ustalone ze stroną niemiecką u zarania przedsięwzięcia, a te po uzgodnieniach zostały przyjęte do pełnej realizacji.. Wyjaśniono Niemcom specyfikę harcerstwa; założenia, iż obóz harcerski to „inny świat” w porównaniu z domowymi pieleszami; podano im, na czym polega metodyka wychowania  ZHP, że są tu pewne elementy, związane z wojskiem, itd.

   W odpowiedzi kadra niemiecka stwierdziła wyniosłym tonem: „To co dobre jest dla młodzieży polskiej, jest nie do przyjęcia dla młodzieży niemieckiej.”

   Aby nie eskalować napięcia i nie wywoływać tejże „afery międzynarodowej”, poproszono o sprecyzowanie, jak strona niemiecka widzi swój dalszy udział w „Akcji Hotel”? Po wymianie poglądów przyjęto, że:

  • strona polska nie zrezygnuje w żadnej mierze z realizacji programu i wymogów, związanych z pracą na budowie; nie zrezygnuje z metodyki harcerskiej i obowiązujących kadrę celów wychowawczych i poznawczych – tym bardziej, że młodzież niemiecka może obserwować nieznane sobie wzorce zachowań, obrzędy i obyczaje. Ponadto chodzi tu też o więzy przyjaźni i modne wówczas „wychowanie internacjonalistyczne”;
  • jeśli chodzi natomiast o udział w budowie hotelu, to młodzież niemiecka przygotowywać będzie polskim grupom materiały budowlane, przed rozpoczęciem pracy danego dnia; przynosić narzędzia z magazynu; pomagać grupie kwatermistrzowskiej w dostarczaniu produktów żywnościowych do kuchni, pełnić nocne warty, itp.

    Grupa niemiecka była na obozie jeszcze 2 tygodnie, w czasie których nie było żadnych sytuacji incydentalnych. Wynikało to w dużej mierze z konsekwencji polskiej kadry, a zarazem z jej otwartości na różne pomysły strony niemieckiej.

               

Opowieść ta jest tylko cząstką historii o akcji w której brało udział wielu harcerzy i instruktorów naszego hufca jak i innych organizacji. Co po akcji pozostało? – wiele wspaniałych przyjaźni, fajnie spędzony czas nagrodzony wspólnymi wyjazdami na różne obozy w nagrodę za pracę ,trochę fotografii i opisów w książkach dh.Andrzeja Biry i dh.Adama Solarza.

Mój udział po rozpoczęciu pracy w hufcu to już wtedy gdy akcja się skończyła- organizacja na terenie kilku NAL i pobytu innych grup z Polski.

Więcej znajdziecie w opisach na naszej stronie wpisując w zakładce „szukaj” słowa ‘Akcja Hotel”.

A po spotkaniu napiszemy też na naszej stronie.     

                                                                                              hm. Andrzej Gawłowski

"Akcja Hotel" cd.

                                                                   We wrześniu w Szklarskiej Porębie  z inicjatywy grupy instruktorskiej...
16. 05. 2024 Andrzej Gawłowski
Read more

Odeszli na wieczną wartę - wydanie uzupełnione

 Dh.hm.PL Adam Solarz uzupełnił  książkę o naszych instruktorkach i instruktorach...
27. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Zuchy w wydaniu dh.Uli Gałęskiej

Poniżej ciekawy materiał jak należy pracować z zuchami. Materiał ze...
19. 10. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna książka dh.Adama

 Kolejna książka dh.hm.Pl. Adama Solarza już opublikowana.Jej cyfrową wersję zobaczysz...
17. 03. 2023 Andrzej Gawłowski
Read more

Harcerstwo Jeleniogórskie 1968-1970

Dla zainteresowanych historią jeleniogórskiego hufca zhp kolejna porcja informacji.Dh.Hm.Pl Adam...
10. 09. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Adam Solarz o Czesławie Hake -fragmenty z książki

Dzięki uprzejmości dh,Adama Solarza mamy ciekawe informacje o dh Czesławie...
05. 02. 2022 Andrzej Gawłowski
Read more

Kolejna publikacja dh.Adama Solarza

Dla zainteresowanych historią jeleniogórskiego harcerstwa informacja o nowej publikacji dh.hm.Adama...
07. 12. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Adam Solarz Harcerska Służba Graniczna

Warto przeczytać kolejną książkę dh.Adama Solarza.Pełna treść znajduje się w...
28. 04. 2021 Andrzej Gawłowski
Read more

Działalność opiekuńczo-wychowawcza Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jeleniej Górze w latach 1992 - 2002

 Do naszych zbiorów trafiła praca dyplomowa hm.Mariana Łaty,którą publikujemy poniżej.Zpraszamy...
19. 02. 2020 Marian Łata
Read more

Harcerstwo w Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1945-1950

W ramach naszych działań  w akcji "Ocalić od zapomnienia" referat ...
04. 12. 2019 Janusz Milewski
Read more

O organizacji Harcerskiej ZMP nieco inaczej

  Jerzy Gruszka                     Okres pomiędzy1 VI 1950( choć zmiany, będące próbą powielenia...
06. 11. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

O narodzinach polskiego harcerstwa

    Jerzy Gruszka       O narodzinach polskiego harcerstwa                            ( wybrane problemy )   Początki...
06. 11. 2019 Jerzy Gruszka
Read more

Harcerstwo,mój punkt widzenia

W cyklu piszą o nas tekst znaleziony w internecie.Autor obecny...
02. 11. 2019 Robert Zapora
Read more

Obiecana relacja z XVII Harcerskiego Spotkania po latach

 Jak obiecaliśmy wcześniej zamieszczamy relację ze spotkania w którym uczestniczyli...
11. 10. 2019 Jan Kiełbowski
Read more

Ważne informacje dla czytelnika !

Ważne informacje dla czytelnika! Czytelniku: dla ułatwienia znalezienia artykułów na stronie...
20. 09. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Sztandary w działalności Jeleniogórskiego Hufca

Zespół instruktorów seniorów prezentuje poniżej historię sztandarów z działalności jeleniogórskiego...
18. 09. 2019 Adam Solarz
Read more

Ośrodki harcerskie

Kolejne wydanie.Warto przeczytać        
18. 04. 2019 Adam Solarz
Read more

Kilka fotek ze zbioru dh.Danki Sitek

  W ramach akcji ocalić od zapomnienia prezentujemy kilka fotek ze...
28. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Jest dobrze

Poniżej tekst uchwały senatu oraz inne materiały na temat działania...
27. 03. 2019 Jurek Chrabąszcz
Read more

Pozostaję harcerzem

Pozostaję Harcerzem 17 grudnia 2018 r. zadzwonił do mnie Druh...
11. 03. 2019 Pawłowski Józef
Read more

Ze zbioru Andrzeja Biry

Ciekawe i odkurzone- dziękujemy.  
03. 03. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Tradycje obozowe

Warto bo któż teraz tak pisze  
01. 03. 2019 Gruszka Jerzy
Read more

Kilka słów o autorach prac o jelniogórskim harcerstwie

Prace dyplomowe o jeleniogórskim harcerstwie   Wykaz autorów, którzy napisali prace...
18. 02. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Cyfrowy Dolny Śląsk

Cyfrowy Dolny Śląsk  ostatnio dodane V Ogólnopolski Biwak Harcerzy Starszych...
18. 02. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Piszą o nas

Zespół Harcerskiej Przeszłości Jelenia Góra zachęca do zapoznania się z...
30. 01. 2019 Andrzej Gawłowski
Read more

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jak wyłączyć pliki cookie?

Drogi użytkowniku Internetu,

Wiele stron internetowych zapisuje na Twoim komputerze, a dokładniej w schowku konkretnej przeglądarki (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, na którym łączysz się z Siecią, tzw. pliki cookie.

Zazwyczaj pliki cookie są bardzo pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są Twoje indywidualne ustawienia i dzięki nim możesz się zalogować do swojej poczty.

Autorzy stron internetowych wiedzą dzięki nim, jak wielu użytkowników do nich zagląda i co konkretnie czytają, a co obchodzą z daleka.

Informacje zbierane przy użyciu plików cookie mogą też służyć do zbierania informacji o Tobie w celach handlowych. Np. jeżeli często wchodzisz na strony o książkach, będziesz widział więcej reklam księgarni.

Na szczęście, jeżeli uważasz, że obecność plików cookie narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili je wyłączyć albo dla konkretnej witryny albo w ogóle dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Specjalnym suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreseczkami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz "Narzędzia" a potem "Wyczyść dane przeglądania...". Oprócz możliwości czyszczenia plików cookie, znajduje się tam link "Więcej informacji", który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookie, jest tam też przycisk "Zarządzaj ciasteczkami..." prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.

W przeglądarce Apple Safari

W menu "Safari" wybierz "Preferencje" i w nich zakładkę "Prywatność". Znajdziesz w niej liczne opcje dotyczące plików cookie.

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.