O narodzinach polskiego harcerstwa
Jerzy Gruszka
O narodzinach polskiego harcerstwa
( wybrane problemy )
Początki XX wieku w Galicji, to konglomerat poglądów i postaw na które składają się:
- Szeroka autonomia, pielęgnowana przez konserwatystów, którzy z czasem wystąpią koncepcją Austro - Węgro -Polski.
2.Informacje o klęsce Rosji w wojnie z Japonią, rewolucja 1905 r i jej następstwa, wreszcie ukształtowanie się dwóch bloków militarnych : Aliantów ( Francja+W. Brytania+Rosja) i Państw Centralnych( Niemcy+Austro-Węgry+ Włochy), co musiało doprowadzić do wojny , a Polacy powinni znaleźć dla siebie miejsce w tym konflikcie. Oznaczało to wspieranie Skarbu Narodowego i działalność organizacji niepodległościowych o wojskowym charakterze.
- Pojawienie się nowych ruchów politycznych: ludowego (chłopskiego ) i socjalistycznego (robotniczego).
- Rozwój oświaty.
5.Niewielki,ale rozwój gospodarczy i stopniowe podnoszenie się stopy życiowej.
- Dochodzenie do głosu kolejnego pokolenia, wolnego od traumy powstania styczniowego i dążącego do odzyskania niepodległości.
- Powstanie organizacji, które za swój cel stawiały sobie kształtowanie Polaka prawego, dzielnego, pracowitego, trzeźwego, wolnego od nałogów, co starano się osiągnąć przez propagowanie abstynencji od alkoholu i tytoniu.
Na tym skromnie zarysowanym tle, działają m.i. organizacje: a) Związek Młodzieży Polskiej ( 1887 r.) z członami PET ( uczniowski) i ZET (studencki).
- b) Niemal równocześnie powstaje Organizacja Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej – w jej publikacjach w 1909 r pojawia się słowo HARCERZ.
- c) Eleuteria i Eleuzis- z ostatniej powstaje Związek Nadziei a jego działacz K. Zurakowski zimą 1910 r wydaje „Hasła Filareckie” z dodatkami „HARCERZ” i „Na zwiady”. Próbuje też zorganizować rodzaj drużyny skautowej im. płk. T. Jeża Miłkowskiego – lecz bez rezultatów.
- d) Zarzewie ( następnie Organizacja Młodzieży Narodowej ) powołuje w listopadzie 1909 r Oddziały Ćwiczebne. , Oddział przybierał któregoś z narodowych bohaterów za patrona, jego Zycie poznawał i na nim się wzorował, odbywał ćwiczenia w terenie i uprawiał gimnastykę. W początkach 1910 r. idea Oddziałów przenika do Królestwa (Org. Wojskowa im W. Łukasiewicza).
Kierownictwo Zarzewia z inicjatywy St. Biegi w oparciu o artykuł w lwowskim Słowie Polskim z dn 16 XI 1909 r autorstwa Edw. Naganowskiego pt „Bi-bi i Bi-es” zleca A. Małkowskiemu przetłumaczenie podręcznika gen. Baden-Powella „ Scauting for Boys” na język polski.
- e) Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie (1862) zwane następnie „Sokół Macierz” stawia sobie za cel:
1.Pielęgnowanie ćwiczeń fizycznych
2.Pobudzanie ducha towarzyskiego przez organizowanie imprez masowych
- Szerzenie oświaty narodowej i budzenie patriotyzmu.
W następnych latach powstaje cała sieć „gniazd”,by w 1886 r zjawić się w Poznaniu, a 1910 w Roasji.
Z czasem posiadał liczne „Sokolnie”( sale gimnastyczne z przyrządami), instruktorów , boiska.
W 1909 r. na konferencji „Sokoła”( Kaź. Wyżykowski, St. Biega) z „Zarzewiem”(M. Neugebaue ,H. Baginski ,B.Biskupski) zapadły istotne decyzje:
-„Sokół” zorganizuje Dryżyny młodzieży szkolnej, podobne do Oddziałów Ćwiczebnych,
-Oddziały Ćwiczebne będą korzystać z zaplecza technicznego ”Sokoła”.
Zarządzenie władz austriackich z maja 1910 e. o obowiązkowym przeszkoleniu wojskowym młodzieży szkolnej przyczynia się do zbliżenia „Zarzewia” z „Sokołem”, który 26-02-1911r. podejmuje decyzję o organizowaniu w terenie i pod swoją opieką drużyn SKAUTOWYCH.
Już 20 marca 1911r. zostaje zorganizowany we Lwowie kilkutygodniowy kurs informacyjny ( fakt. szkoleniowy) kierowany przez Jerzego Grodyńskiego, na którym pierwszy wykład nt skautingu wygłasza A. Małkowski, który w trakcie trwania kursy polonizuje dzieło Baden Powella.
Kurs kończy ok. 200 instruktorów, a w oparciu o „Sokół Macierz” powstają drużyny skautowe męskie im. hetm. Chodkiewicza i im Tad. Kościuszki oraz żeńska im. E. Plater.
Powstaje też Komenda Skautów w składzie Kaź. Wyżykowski,A.Małkowski,Cz.Pieniążkiewicz,Fr.Kapałko,J.Grochatyński,A.Horak,O.Drohonowska.
1 XI 1911 r następuje rozwiązanie Oddziałów Ćwiczebnych Małopolski, ich członkowie tworzą jawne drużyny skautowe. Podobnie czyni Eleusis w grudniu tegoż roku rozwiązując „Związek Nadziei” i przekazując jego członków skautom.
Grudzień 1911 r. to zmiana Komendy Skautów na ZWIĄZKOWE NACZELNICTSWO SKAUTOWE , jednocześnie zapada decyzja o
-- ustalono wiek skauta na lata 12 do 18,
-wprowadzono stopnie : ochotnik, skaut II, skaut I stopnia (by 15 IX 1913 nazwać je MŁODZIK ,WYWIADOWCA a 15 VI 1914 dodać stopień ĆWIKA).
Godzi się wspomnieć, że 1 Lwowska Żeńska Drużyna zastępuje sokole „Czołem” pozdrowieniem „CZUWAJ”.
Musimy zwrócić uwagę na istotny fakt- polonizacja Baden Powellowego podręcznika nie wyczerpuje polskiego, odrębnego od klasycznego wzorca naszego Związku. Polską odmienność najogólniej można określić następująco:
- Wyraźny nacisk na wychowanie patriotyczne .
- Zakaz palenia tytoniu i picia alkoholu.
- Objęcie działalnością młodsze roczniki dziewcząt i chłopców.
- Związanie ideowe i często organizacyjne z kościołem katolickim, co było częstym powodem sporów i rozłamów.
Zajmując się dziejami organizacji zawsze próbujemy odpowiedzieć na wydaje się istotne pytania:
- Kto jest jej założycielem ?
- Kiedy powstała ?
W naszym przypadku odpowiedzi są złożone i niejednoznaczne.
Ad 1 Trudno doszukać się jednej osoby której można przypisać miano założyciela, gdyż skauting/harcerstwo tworzyło wiele osób, spośród których główną rolę w powstaniu tego ruchu przypisałbym:
- Edwardowi Naganowskiemu którego artykuł w lwowskim „Słowie Polskim” zainspirował dalsze działania( 2 X 1909 r w Warszawie, w „Słowie” ukazał się artykuł o powstaniu ruchu skautowego – bez rezultatu ). Bez tej inspiracji nic by się nie zaczęło w tym czasie , może później?
- dr Kazimierz Wyżykowski który dał podstawy fizyczne nowemu ruchowi. On staje 22 V 1911 na czele Komendy Skautów, by od 12 XII tegoż roku stać na czele Związkowego Naczelnictwa Skautowego, z której to funkcji wskutek mobilizacji rezygnuje w 1914 r na rzecz Kazimierza Panka (1914-1918 ). Możemy Go traktować jako pierwszego naczelnika Związku.
- Andrzej Małkowski ( faktyczna działalność to okres pomiędzy listopadem 1909 a marcem 1912 roku ) którego nazwałbym programistą nawet ideologiem ruchu- twórcą szeregu norm i form pracy, choć co dziwne nigdy nie prowadził drużyny.
Ad 2 Podobnie odpowiedz na pytanie o datę powstania jest złożona. Literatura przyjmuje jakom okres powstania dni pomiędzy wrześniem 1910 a 22 majem 1911 roku( od powstania Oddziałów Ćwiczebnych do powołania pierwszych drużyn skautowych ). Osobiście skłaniam się do jednej daty – to jest 1 listopada 1911 r. kiedy scalono Drużyny Ćwiczebne z drużynami skautowymi.
Ale co z Harcerstwem? Termin jak wcześniej wspominaliśmy przewijał się w publicystyce wielokrotnie, z czasem zastępując termin skaut nazwą HARCERZ. Dodatkowo rozbicie ruchu na wysoce samodzielne ośrodki, w połączeniu ze świadomością narodowego charakteru skłaniał do jednoczeniowych działań. Początkuje Warszawa odbywając zjazd zjednoczeniowy dryżyn Królestwa w dn 1 XI 1916 roku.
W dniach 1 i 2 listopada 19`18 r odbył się II Zjazd ( I zjazd nie zajmował się problemami jednoczenia ) w Lublinie głoszący połączenie wszystkich organizacji harcerskich w jeden Związek.
Potwierdzeniem był III Zjazd NRH odbyty w dniach 10-`11 lipca 1919r Wspólny Związek Harcerstwa Polskiego z Naczelnictwem w Warszawie.. W lutym Naczelnictwu podporządkowuje się Wielkopolska , a 1 października wygasła działalność Związkowego Naczelnictwa Skautowego we Lwowie, wreszcie 30 grudnia Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przekazało kierowanie drużynami w b. Kongresówce Naczelnictwu ZHP.
W dniach 31- XII- 1920 – 2- I- 1921 odbył się w Warszawie
I WALNY ZJAZD ZHP i ten zjazd to zupełnie nowa jakość- to zjazd samodzielnej organizacji działającej pod patronatem Naczelnika Państwa J. Piłsudskiego. Ten zjazd kończy proces powstawania ZHP.
Jednak przedstawiony obraz byłby niepełny gdybyśmy nie dodali poniższego uzupełnienia.
Już w lutym 1914 r Olga Małkowska tworzy z młodszych dziewcząt gromadę „Krasnoludków” – bez większego sukcesu. Problem powraca w 1917 r, gdy hm Jan Mauersberger a następnie w 1918 r Jadwiga Zieńkiewiczowa inicjują powstawanie gromad Wilcząt ( nast.. zuchów )- grupujących dzieci w wieku 8 – 12 lat. Inicjatywa znalazła szeroki oddźwięk wyrażający się gwałtownym rozwojem ilościowym i jakościowym ( AL. Kamiński ) gromad zuchowych.
Dzięki nim Związek obejmował swym oddziaływaniem co najmniej dziesięć roczników dzieci i młodzieży.
ANEKS
- Pierwsze
-Ślubowanie wg „ Skauta „ Nr 1
Ślubuję:
- wierność Ojczyźnie,
- gotowość w każdej chwili nieść pomoc innym,
- posłuszeństwo Prawu Skautowemu.
- Prawo Skautowe wg „Skaut” Nr 2 ( 1 XI 1911 )
- Na słowie skauta można polegać, jak na słowie Zawiszy.
2 Skaut jest wierny Ojczyźnie.
- Skaut jest obowiązany być pożytecznym i pomagać innym.
- Skaut jest przyjacielem wszystkich, a bratem każdego innego.
- Skaut jest rycerski.
- Skaut jest przyjacielem zwierząt.
- Skaut jest karny i posłuszny.
- Skaut śmieje się i gwiżdże w najcięższym położeniu.
- Skaut jest oszczędny.
- 10 Skaut jest czysty w myśli, mowie i uczynkach- wolny od nałogów-pętających ducha i osłabiających ciało ; punkt dodane w lutym 1012 roku
- Powstanie harcerskiej symboliki
Udostępniona rzeszom czytelników książka pt „ Harce młodzieży polskiej” autorstwa E Piaseckiego i M. Schreibera zastępuje terminy anglo -pochodne polskimi :
„patrol” to ZASTĘP , pluton to DRYŻYNA, dalej pojawia się HUFIEC, CHORĄGIEW, HARCE oraz nazwy stopni i funkcji używanych do dnia dzisiejszego.
- Stopnie zdobywano w określonym systemie:
Nazwa stopnia wiek klasa szkoła drużyna
Pierwsza gwiazdka 8 2
Druga gwiazdka 9 3 podstawowa Gromada Zuchów
Trzecia gwiazdka 10 4______________________________________
Młodzik 11 5 podstawowa
Wywiadowca 12 6____________________ Harcerzy
13 1
Ćwik 14 2 gimnazjum
15 3_________________________________________
Harcerz Orli 16 1 liceum Wędrowników
17 2 szk.ponadgimnazjalne
Harcerz Rzeczpospolitej od 18 od 3_______________________________________
Bibliografia
- Wacław Błażejewski ,Historia harcerstwa polskiego. Zarys ogólny. Harcerskie Biuuro Wydawnicze, Warszawa 1935r. nakład 3100 egz.
- Aleksander Kamiński, Andrzej Małkowski. Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1983r.Nakład 19650 + 350 egz.
- Jerzy Chrabąszcz, Rzecz o ikonach ruchu z odrobiną patyny ,W rocznik historii harcerstwa tom 4 Warszawa 2008 145-151.